Konvergencia (matematika)
|
Ez a szócikk vagy szakasz lektorálásra, tartalmi javításokra szorul. (2005 novemberéből) |
A konvergencia a matematikai analízis régi, központi fogalma. Maga a szó latin elemekből épül fel: com- 'együtt' + vergere 'hajlít', tulajdonképpeni jelentése összehajlás, összetartás.
Elemek egy (an) sorozatának konvergenciáján lényegében azt értjük, hogy a sorozat tagjai egyre közelebb kerülnek egy értékhez, oly mértékben, hogy úgy tekintünk rájuk mintha az határesetben végtelen kis távolságra megközelítenék azt. A matematikai analízis egyik legfontosabb feladata, hogy a „végtelen közeli” kifejezésnek pontos és konzisztens értelmet adjon és ezzel a határérték fogalmát matematikai eszközökkel megragadhatóvá, kezelhetővé tegye.
Attól függően, hogy milyen matematikai objektumok sorozata esetén beszélünk konvergenciáról, kissé eltér egymástól a
- számsorozat,
- normált térbeli vektorsorozat,
- metrikus térbeli pontsorozat
- topologikus pontsorozat, illetve a
- függvénysorozat
konvergenciájának definíciója.
Általános intuitív definíció: az (an) sorozat konvergens és az A elemhez konvergál, ha az A elem akármilyen kicsi környezetét is vesszük, egy N(ε) küszöbindextől elkezdve a sorozat minden eleme benne van ebben a kicsi környezetben.
Számsorozat konvergenciája
[szerkesztés]rendezett test
mely szerint tehát elemeiből alkotott sorozat
ha a következő teljesül:
akkor a sorozat konvergens, határértéke tehát:
Valós számsorozatok konvergenciája
[szerkesztés]A (xn) valós számsorozat konvergens, ha létezik olyan x valós szám, hogy minden (valós) számhoz található olyan küszöbszám, hogy ha , akkor . Ekkor ezt az x értéket a sorozat határértékének hívjuk.
Valós szám-n-esek sorozatának konvergenciája
[szerkesztés]A valós pontsorozatok konvergenciájának definíciója a valós számsorozatok definíciójához hasonló.
Az (xn) valós pontsorozat konvergens, ha létezik olyan x pont, hogy minden (valós) számhoz található olyan küszöbszám, hogy ha , akkor , ahol a kivonás koordinátánként értendő. Ekkor ez az x pont a sorozat határértéke.
A valós pontsorozat pontosan akkor konvergens, ha egyes koordinátáinak sorozata konvergens, mint valós számsorozat.
Komplex számsorozatok konvergenciája
[szerkesztés]A (zn) komplex számsorozat konvergens, ha létezik olyan z komplex szám, hogy minden (valós) számhoz található olyan küszöbszám, hogy ha , akkor . Ekkor ezt a z értéket a sorozat határértékének hívjuk. Egy komplex számsorozat konvergens pontosan akkor, ha az elemek valós, illetve képzetes részéből vett valós számsorozat külön-külön konvergens.
Konvergencia metrikus téren
[szerkesztés]Legyen (X, d) egy metrikus tér. Az sorozat konvergens, ha létezik olyan elem, hogy minden számhoz található olyan küszöbszám, hogy ha , akkor .
Konvergencia topologikus téren
[szerkesztés]Topologikus téren a konvergencia a metrikus térhez hasonlóan definiálható; metrika hiányában azonban környezetekre kell hagyatkoznunk.
Legyen (X, Ω) egy topologikus tér. Az sorozat konvergens, ha létezik olyan pont, hogy x minden B környezetéhez található olyan küszöbszám, hogy ha , akkor .
Ahol is az x pont környezetei azok a B halmazok, amikre , és .
Példák
[szerkesztés]
ennek a sorozatnak a határértéke 0.
ennek a sorozatnak a határértéke 1.
ennek a sorozatnak a határértéke (Euler-féle szám) (Euler után, közelítőleg 2,71828).
Megjegyzések, tételek
[szerkesztés]Konvergens sorozatok összege, szorzata, skalárszorosa, hányadosa is konvergens, és a határérték megegyezik a határértékek összegével, szorzatával, skalárszorosával, hányadosával. (Hányadosnál természetesen nem kerülhet a nevezőbe 0, azaz a nevezőbeli sorozat egy eleme sem lehet 0, és nem is tarthat 0-hoz, hogy értelmes legyen.)
Ha egy sorozat nem konvergens, akkor divergensnek nevezzük.
Ha a definíció alapján szeretnénk belátni, hogy egy sorozat konvergens, meg kell sejtenünk a határértékét. Ha ez nem lehetséges, akkor használhatjuk a Cauchy-sorozat definícióját, ami a valós számokon ekvivalens a konvergenciával (teljesség). A konvergencia azonban különböző kritériumok segítségével is belátható. A legtöbb kritérium elégséges, de nem szükséges, vagyis lehet, hogy egy kritériummal nem látható be a konvergencia, de egy másikkal igen.
Ha egy sorozat korlátos és monoton, akkor konvergens.
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]Konvergenciakritériumok (matematika)
Források
[szerkesztés]- Császár Ákos: Valós analízis