Ugrás a tartalomhoz

HMS Cossack (1937)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
HMS Cossack
HajótípusRomboló
ÜzemeltetőA Brit Királyi Haditengerészet zászlaja Brit Királyi Haditengerészet
HajóosztályTribal osztály
Pályafutása
ÉpítőVickers Armstrong (Newcastle-on-Tyne)
Építés kezdete1936. június 9.
Vízre bocsátás1937. június 8.
Szolgálatba állítás1938. június 7.
Sorsa1941. október 27-én, torpedótalálat következtében elsüllyedt.
Általános jellemzők
Vízkiszorítás1870 t
Hossz111 m
Szélesség11,1 m
Merülés3,9 m
Sebesség36,2 csomó
Fegyverzet
  • 8 db 120 mm-es ágyú (4×2)
  • 4 db 40 mm-es légvédelmi ágyú
    (1×4)
  • 8 db 12,7 mm-es géppuska
    (2×4)
  • 4 db torpedóvető cső (1×4)
  • 2 db mélységi akna vető

Legénység219 fő
A Wikimédia Commons tartalmaz HMS Cossack témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A HMS Cossack a Brit Királyi Haditengerészet egyik Tribal osztályú rombolója volt, mely akkor szerzett magának hírnevet, mikor legénysége norvég felségvizeken elfoglalta a német Altmark ellátóhajót, és kiszabadította a hajón lévő hadifoglyokat, akik korábban az Admiral Graf Spee zsebcsatahajó által elsüllyesztett hajók legénységei voltak. A Cossack – a Tribal osztály többi hajójához hasonlóan – nevét egy népcsoportról, a kozákokról kapta.

A hajó építését 1936. június 9-én kezdték a Newcastle-on-Tyne-ban lévő Vickers Armstrong hajógyárban. Vízrebocsátására 1937. június 8-án, hadrendbe állítására pedig 1938. június 7-én került sor, de a hajó építését csak június 14-én fejezték be teljesen.

A Cossack első bevetésére 1940. február 16-án került sor, amikor a norvégiai Jøssingfjordban megtámadta az Altmarkot. Az akció során a Cossack legénysége sikeresen kiszabadította az Altmarkon lévő hadifoglyokat, valamint a német hajó legénységének hét tagját megölték.

Nem sokkal később, 1940 áprilisában a Cossack részt vett a második narviki csatában. 1940 végén a Cossack is tagja volt annak a csapatnak amelyet az Atlanti-óceánra kitört német hajók megsemmisítésére küldtek. Szintén a különítmény tagja volt a HMS Hood csatacirkáló, a HMS Edinburgh könnyűcirkáló, a HMS Electra, a HMS Echo és a HMS Escapade romboló. Később kiderült, hogy a német hajókról szóló jelentés téves, így egy tengeren töltött hét után, melybe a karácsony is beletartozott, a hajó december 31-én visszatért a honi kikötőbe.

1941 májusa végén a Cossack részt vett a német Bismarck csatahajó üldözésében és elsüllyesztésében. A romboló éppen a WS–8B konvojt kísérte a Közel-Keletre, de május 26-án 4 másik rombolóval együtt leszakadtak a konvojról és a Bismarck felé indultak. A rombolók estére meg is találták a német hajót, melyre még az este, valamint a következő reggelen több torpedót is kilőttek. A torpedók ugyan nem találták el a célt, de a csatahajó lövészei nem alhattak, így másnap a briteknek könnyebb volt támadást intézni ellene. A május 27-én elsüllyesztett Bismarck csatahajóról többek között egy német Sam-nek elnevezett macskát is felvettek a fedélzetre, amelyet a hajón tartottak.[1]

1941. október 24-én a Cossack ismét egy konvojt kísért, ezúttal Gibraltártól az Egyesült Királyságig, de útközben az U–563 német tengeralattjáró torpedót lőtt ki rá, mely el is találta a brit hajót. Ezt követően, október 25-én a rombolót egy Gibraltárról érkező vontatóhajó vontatókötélre vette, de október 26-án az időjárás nagyon kedvezőtlenné vált és a vontatást nem tudták folytatni. A Cossack 1941. október 27-én süllyedt el az Atlanti-óceánon, Gibraltártól nyugatra. A legénységből 159-en vesztették életüket.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. A „bismarcki” macska túlélte a hajót, később áttelepítették az HMS Ark Royal repülőgép-hordozóra, amelyet szintén elsüllyesztett egy német tengeralattjáró. Lásd az Unsinkable Sam című angol nyelvű wikicikket.

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a HMS Cossack (F03) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]