Amper
Az amper az elektromos áram erősségének mértékegysége a Nemzetközi Mértékegységrendszerben. Jele: A. A mértékegység a nevét André-Marie Ampère francia fizikusról kapta.
- 1 kA (kiloamper) = 1000 A
- 1 A = 1000 mA (milliamper)
Az amper új definíciója a 2019-től érvényes SI-ben
[szerkesztés]Az amper új definíciója 2019. május 20-tól érvényes Nemzetközi Mértékegységrendszerben a természeti állandóként rögzített fizikai mennyiséghez, az elemi töltéshez (e) kapcsolódik.[1] Ennek értéke a jelenleg érvényes 2018-as CODATA ajánlás szerint: e=1,602176634·10−19 C.[2]
Az ampert a coulomb (C) korábbi definíciója alapján lehet kifejezni. A coulomb korábbi definíciója[* 1] szerint az a töltésmennyiség, amely egy amper esetén egy másodperc (s) idő alatt átfolyik a vezetőn (1 C = 1 A × 1 s, vagyis egyenlő az amper és a másodperc szorzatával).[3] Az ampert ebben az összefüggésben kifejezve:
Az ampert a coulomb és a másodperc helyett közvetlenül a rögzített természeti állandók alapján kifejezve:[4]
Ahol a coulomb (C) az új definícója szerint:[2]
és ahol a másodperc (s) a definíciója szerint:
- az alapállapotú 133Cs atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás (ΔνCs) 9 192 631 770 periódusának időtartama.[5]
Korábbi definíciója
[szerkesztés]Egy amper az elektromos áramerőssége annak az állandó áramnak, amely két egyenes, párhuzamos, végtelen hosszúságú, elhanyagolhatóan kicsiny kör keresztmetszetű és egymástól 1 méter távolságban, vákuumban elhelyezkedő vezetőben fenntartva, e két vezető között méterenként 2·10−7 newton erőt hoz létre.
Ennek a definíciónak az volt a hátránya, hogy az erő maga más mértékegységeken alapul, amiket előbb definiálni szükséges: tömeg (kg),[* 2] hossz (m), idő (s).
Megjegyzések
[szerkesztés]- ↑ A coulomb korábbi definíciója az amper alapján határozta meg a mértékegységet (1 C = 1 A × 1 s), az új definíció szerint a coulombot az elemi töltés alapján határozzák meg, és az ampert határozzák meg a coulomb alapján.
- ↑ A kilogramm (kg) egészen a 2019-es új SI definícióig egy fizikai mintadarabon alapult, amely nagyban behatárolta a mértékegység nagy pontosságú meghatározását.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ SI UNITS – ampere (A). National Physical Laboratory (Brit Mérésügyi Laboratórium). (Hozzáférés: 2020. november 6.) „The ampere is defined by taking the fixed numerical value of the elementary charge e to be 1.602 176 634 × 10−19 when expressed in the unit C, which is equal to A s, where the second is defined in terms of ∆ν.”
- ↑ a b Az elemi töltés értéke (NIST, Hozzáférés: 2020. november 6.)
- ↑ The International System of Units (SI) (angol nyelven). Nemzetközi Súly- és Mértékügyi Hivatal, 2006. [2013. november 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. „Coulomb (unit of quantity of electricity). — The coulomb is the quantity of electricity carried in 1 second by a current of 1 ampere”.
- ↑ SI base unit: ampere (A) (angol nyelven). BIPM. (Hozzáférés: 2022. február 24.)
- ↑ ifj. Zátonyi Sándor: Fizikakönyv – másodperc (Hozzáférés: 2020. november 6.)
További információk
[szerkesztés]- Változás az SI-mértékegységrendszerben. National Geographic Magazine, 2018. november 19.