Útmenti-zsomboly (Bódvaszilas)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenti Tamás (vitalap | szerkesztései) 2021. január 7., 23:46-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információk)
Útmenti-zsomboly
Az Útmenti-zsomboly bejárata
Az Útmenti-zsomboly bejárata
Hossz10 m
Mélység6 m
Magasság0 m
Függőleges kiterjedés6 m
Tengerszint feletti magasságkörülbelül 515 m
Ország Magyarország
TelepülésBódvaszilas
Földrajzi tájAggteleki-karszt
Típuszsomboly
Barlangkataszteri szám5452-41
Elhelyezkedése
Útmenti-zsomboly (Magyarország)
Útmenti-zsomboly
Útmenti-zsomboly
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 48° 33′ 50″, k. h. 20° 43′ 26″Koordináták: é. sz. 48° 33′ 50″, k. h. 20° 43′ 26″
A Wikimédia Commons tartalmaz Útmenti-zsomboly témájú médiaállományokat.

Az Útmenti-zsomboly az Aggteleki Nemzeti Park területén található barlang. Az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt 1995 óta a Világörökség része.

Leírás

Bódvaszilas központjától északra, az Alsó-hegy fennsíkján, a Vecsem-bükk csúcstól 320 méterre, 255°-ra, fokozottan védett területen, erdőben, a piros T jelzésű turistaösvénytől, azaz zsombolyos tanösvénytől a Jóbarát-zsomboly felől megközelítve jobbra, közvetlenül a turistaút mellett, töbör északnyugati oldalában, a töböroldal felső kétharmadában, sziklakibúvásban nyílik. Tornanádaskáról a sárga sáv jelzésű turistaúton is elérhető. A turistaösvénytől Tornanádaska felől megközelítve jobbra van bejárata. Helyét néhány turistatérkép jelöli a barlang nevének feltüntetésével.

5×7 méteres bejárata természetes, ovális és függőleges tengelyirányú. Két kis tereplépcsőn, amelyekből az egyik a barlangból származó kövekből van rakva, lehet lemászni aljára. Középső triász wettersteini mészkőben jött létre. Kialakulásában tektonikának, befolyó víznek, leszivárgó víznek és korróziónak volt szerepük. Tulajdonképpen egy zsomboly roncsa.

Ha a barlang folytatódik a mélybe, akkor folytatása valószínűleg felszakadt mennyezetének darabjai miatt van elzárva. A függőleges jellegű barlang oldalain jól megfigyelhetők a hengerpalást-szerű oldásnyomok és morfológiai kisformák közül az ujjbegykarrok. A zsombolyra ellipszis szelvény a jellemző. Vízszintes kiterjedése hét méter. Édesgyökerű páfrány csoportok és lombosmohák élnek felső falszakaszain. Könnyen járható és nincs lezárva. Bejárásához engedély szükséges.

1977-ben volt először Útmenti-zsombolynak nevezve a barlang az irodalmában. Előfordul irodalmában Utmenti-zsomboly (Csernavölgyi, Hegedűs, Molnár 1977), V/10 (Kósa 1992) és V-22 (Kósa 1992) néven és jelölésekkel is.

Kutatástörténet

1967 augusztusában a Vörös Meteor TE három barlangkutatója, Haász Éva, Kósa Attila és Varga Mária mérték fel és a felmérés alapján Kósa Attila szerkesztett két hosszmetszet térképet és alaprajz térképet, amelyeket Haász Éva rajzolt. Bertalan Károly 1976-ban befejezett kéziratában a 125. számú cédulán többek között az olvasható, hogy 4,3 méter mély. A kézirat barlangra vonatkozó része egy tanulmány alapján íródott.

Az 1977. évi Karszt és Barlangban megjelent tanulmányban van egy térkép, amelyen a biológiailag kutatott magyarországi barlangok földrajzi elhelyezkedése figyelhető meg. A térképen látható a biológiailag feldolgozás alatt álló Útmenti-zsomboly földrajzi elhelyezkedése. A folyóirat 1977. évi különszámába bekerült a tanulmány angol nyelvű változata. Ebben a tanulmányban is közölve lett a térkép, amelyen Útmenti Shaft a barlang neve. Az 1977. január 30-án készült szpeleográfiai terepjelentés szerint körülbelül 520 méter tengerszint feletti magasságban van bejárata. A barlang főleg függőleges jellegű, szarvas és borz csontok lettek gyűjtve a humuszból. Alaprajzi hossza 6,5 méter, hossza a valóságban 6,5 méter, függőleges kiterjedése 4,3 méter és vízszintes kiterjedése 7 méter.

Az 1984-ben megjelent Magyarország barlangjai című könyv országos barlanglistájában szerepel a barlang Útmenti-zsomboly néven és térképen van helye feltüntetve, valamint ott van a biológiai szempontból feldolgozás alatt álló magyarországi barlangok között. Az 1992. évi Karszt és Barlangban publikált és az Alsó-hegy magyarországi részének töbreit, zsombolyait és beszakadásait bemutató ábrán látható elhelyezkedése. Az 1992-ben kiadott Alsó-hegyi zsombolyatlasz című könyvben megjelentek az 1967-es térképek. A kiadványban az Alsó-hegy fennsíkjának magyarországi oldalát bemutató egyik térképen meg van jelölve helye és több adattal együtt fel van tüntetve egy irodalmi mű, amely foglalkozik a barlanggal.

1992-ben Takácsné Bolner Katalin mérte fel és a felmérés alapján rajzolt alaprajz térképet és hosszmetszet térképet. 1995 óta az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt többi barlangjával együtt a Világörökség része. Az 1999. évi Lakatos Kupa egyik helyszíne volt. A 2008. szeptember 27-én megrendezett XV. Lakatos Kupa kiadványában hat méter mély barlangként szerepel. A verseny egyik lehetséges felszíni érintőpontja volt. Az Alsó-hegy karsztjelenségeiről szóló 2019-ben kiadott könyvben le van írva röviden, fel vannak tüntetve GPS-koordinátái tengerszint feletti magassággal és megjelent az 1992-ben készült alaprajz térkép és az 1992-ben készült hosszmetszet térkép. A könyvben az olvasható, hogy ismeretlen hosszú, 6 méter mély és 521 méter tengerszint feletti magasságban nyílik. A kiadványhoz mellékelt helyszínrajzon jelölve van helye.

Irodalom

További irodalom

  • Dénes György: [Alsóhegyi] zsombolyok, víznyelőbarlangok, egyéb barlangok. Kéziratos jegyzék. Budapest, 1975. 2 old.
  • Kósa Attila: Közvetlen felszínalatti karsztos képződmények morfológiai és műszaki vonatkozású vizsgálata. Kézirat, 1969. Doktori disszertáció, Budapesti Műszaki Egyetem.

További információk