Ugrás a tartalomhoz

Zehery Lajos

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jávori István (vitalap | szerkesztései) 2020. július 24., 09:47-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információ)
Zehery Lajos
Született1893. október 5.[1]
Szeged
Elhunyt1968. február 17. (74 évesen)[1]
Budapest
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
IskoláiKolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem (–1915)
SírhelyeFarkasréti temető (33/3-1-67)[2][3]
SablonWikidataSegítség

Zehery Lajos (Szeged, 1893. október 5.Budapest, 1968. február 17.) jogász, kodifikátor, egyetemi tanár.

Élete

Felesége, akit igen fiatalon elveszített, Kazinczy Ferenc egyenes ági szépunokája, Kölcsey Ferenc oldalági rokona. Kolozsvárott szerzett felsőfokú jogi képzettséget, a tanulmányaikban végig kitűnő eredményt elérők részére adományozható államfői kitüntetés (királygyűrű) birtokosai között az utolsó volt, aki ezt Ferenc Józseftől kapta.

Munkássága

A budapesti büntető tanszéken való munkába állása után igen rövid idő múlva az Igazságügyi Minisztériumba került, s annak törvényelőkészítő osztályán dolgozott 1945-ig. Ezzel párhuzamosan végzett tudományos munkát a büntetőjog területén. A Szegedi Tudományegyetem] Állam- és Jogtudományi Karán habilitálták magántanárrá 1922-ben, később a budapesti József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Közigazgatástudományi Karán adott elő jogi ismereteket, ill. büntetőjogot, végezetül 1950-ig címzetes egyetemi nyilvános rendes tanárként.

Publikációi közül kiemelkedik az Angyal Pállal és Degré Miklóssal közösen írt „Anyagi és alaki büntetőjog” (1927). Tanulmányai elsősorban a büntető eljárásjog területét érintik, de érdeklődése tágabb körre is kiterjedt. Ide sorolható az öngyilkosságról írott, valamint „A szociális eszme érvényesülése büntetési rendszerünkben” c. tanulmánya. A „Büntető Jog Tára” c. szakfolyóiratnak szerkesztője volt 1925-l944 között, részt vett a Magyar Jogi Szemle, a Magyar Jogászegylet tevékenységében. Állami megbízásból 1930-31-ben 8 hónapot töltött Párizsban; a büntetőjog mellett az igazságszolgáltatás és a jogi szakoktatás kérdéseivel foglalkozott.

Részt vett a Klebelsberg Kunó által létrehozott külföldi magyar kulturális intézetek munkáját összefogó Collegium Hungaricum Szövetség életében, melynek egy ciklusban elnöke volt. Az oktatáshoz fűződő szoros kötöttsége alapján évtizedeken át volt a középiskolai érettségi vizsgák elnöke, állami és egyházi megbízásból egyaránt.

Tevékeny szerepet vállalt az egyházi közéletben, közelebbről a Budapest-kelenföldi Református Egyházközségben, amelynek presbitere és egy ciklusban főgondnoka volt.

Irodalom

  • Faragó M. Judit: Zehery Lajos élete és munkássága (József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tudományos bizottsága, 1993)[4]

Források

  1. a b BnF források (francia nyelven)
  2. https://epa.oszk.hu/00000/00003/00030/adattar.html
  3. https://epa.oszk.hu/00000/00003/00030/nevmutato.html
  4. Faragó M. Judit művének adatlapja. [2013. április 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. április 24.)

További információ

  • Jog Jogportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap