Ugrás a tartalomhoz

Vegyes arányos képviseleti rendszer

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2001:4c4e:1e5b:8000:e0a0:975d:5ed1:59fc (vitalap) 2021. május 19., 18:57-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Wales-ben Ejavítva W-re)

A vegyes arányos képviseleti rendszer (angolul mixed-member proportional representation, rövidítve MMP) egy hibrid, kétféle módszert vegyítő választási rendszer. A mintát Németország vezette be, amely a második világháborút követően a szövetségi parlamenti (Bundestag) választásokon ezt a rendszert használja, és később több helyen is bevezették, például Bolíviában, Lesothóban és Új-Zélandon, és használták Románia 2008-as és 2012-es választásain is. A hibrid rendszer azt jelenti, hogy a rendszernek van egy olyan komponense, amely arányos képviseletet jelent, ugyanakkor általában van egy olyan eleme is, amely szerint a mandátumok egy részét a legtöbb szavazatot szerző jelölt szerzi, egyszerű többségi szavazással. Egyfajta vegyes választási rendszer, amelyet hívnak hibrid rendszernek, vagy félarányos képviseleti rendszernek is.[1][2][3] Egy választási rendszer vegyes, ha a törvényhozási helyek elosztásában több formulát alkalmaznak egynél. A biproporcionális mandátumelosztás (kétarányos elosztás) például egy először Zürichben 2006-ban alkalmazott hibrid módszer a választási eredmények arányosabbá tételére.

Németországban, ahol szövetségi szinten és többnyire a tartományok szintjén is ezt a módszert alkalmazzák, a neve személyre szabott arányos képviselet (németül personalisiertes Verhältniswahlrecht). Az Egyesült Királyságban - ahol Skóciában, Walesben, és a londoni közgyűlés megválasztásában alkalmazzák - a neve Additional Member System.[4][5] Kanada Québec tartományában 2007-ben fontolgatták egy MMP modell bevezetését,[6] amely itt angolul a compensatory mixed-member (kompenzációs vegyes) szavazási rendszer (franciául système mixte avec compensation vagy SMAC) nevet kapta.

Jegyzetek

  1. Voting Systems Made Simple. Electoral Reform Society
  2. Electoral Systems. Parliament of Canada. [2015. december 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. augusztus 31.)
  3. Electoral Systems and the Delimitation of Constituencies. International Foundation for Electoral Systems, 2009. július 2.
  4. Electoral Reform and Voting Systems. (Hozzáférés: 2016. március 25.)
  5. Additional-member system: Politics. Encyclopædia Britannica. (Hozzáférés: 2016. március 24.)
  6. Reform of the voting system. Le Directeur général des élections du Québec, 2007. december 21. [2017. június 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. május 6.)

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Mixed-member proportional representation című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.