Ugrás a tartalomhoz

Tócsni

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Crimea (vitalap | szerkesztései) 2021. április 22., 13:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 46.107.76.166 (vita) szerkesztéséről 94.44.232.130 szerkesztésére)
tócsni
Lapcsánka sütés közben
Lapcsánka sütés közben
Más névenlapcsánka
Típussült tészta
Nemzet, országtöbb ország
Alapanyagokliszt, burgonya, tojás
Kalória (1 adag)265 kcal (100g)
A Wikimédia Commons tartalmaz tócsni témájú médiaállományokat.

A tócsni (más nevein bandurák, bere, beré, berét, berhe, bramborák, cicedli, cicege, enge-menge, görhöny, hadi rántotta, harula, huláble, kremzli, krumplibaba, krumplimálé, krumpliprósza, lapcsánka, lapotya, lapotyka, lapsi, lepcsánka, lepkepotyi, mackó, macok, matutka, nyist, picskedli, plácki, ragujla, recsege, röstiburgonya, rösztike,[1] siligó, taccs, tócsi, toksa) reszelt nyers krumplival és liszttel készült, zsírban, vagy olajban sült nemzetközi népi étel. A legvalószínűbb feltételezés szerint a tótlángos névből alakulhatott ki a tócsni név, ami Magyarországon a lapcsánka név után a legelterjedtebb.

Többhelyütt a tócsni és lapcsánka közt különbséget tesznek, mert bár a tésztájuk azonos, a sütésük már eltérő. Míg a tócsnit serpenyőben mint palacsintát zsiradék nélkül sütik, addig a lapcsánkát bő olajban, lángos gyanánt készítik. Alapreceptje a legszegényesebb időket idézi, ám a népi találékonyság mindig azzal egészítette ki, amihez éppen hozzá tudott jutni.

Eredete

Lapcsánka változat, kisebb formában

Az eredete nem ismert. A „hlebcsánka” elnevezésből ítélve (szlovák írásmóddal: chliebčanka) felvidéki eredetű étel lehet, szlovákul a szó „kenyérkét” jelent. Nagyon sok verziója létezik, így a svájci rösti, a svéd rarakor, az angolszász hash browns, vagy a magyar tócsi, tócsni, toksa (Észak-Magyarország), macok (Mátra), cicege, tócsi (Veszprém megye), lapcsánka (Somogy, Baranya és Zala megye), lepcsánka Hajdúságban, Nyírségben gánica[2] (Őrség), matutka (Közép-Magyarország), krumpliprósza (Somogy, Baranya és Zala megye), görhöny (Szabolcs-Szatmár megye), lapotyka (Vas megye), a Dunántúlon több néven ismert (melyek receptje eltérhet): beré, berét, cicege, tócsi, enge-menge, krumplimálé. Emellett a rösztike, a harula, röstiburgonya, lepkepotyi, placki, bramborák és még sok néven ismert ez a krumplilepény, de a lényeg mindegyiknél ugyanaz: nyersen reszelt krumpli olajban kisütve.

Több változata ismeretes fűszerezésben, elkészítésben. Az egyszerűbb, gyorsabb változatot lehet csak krumplival és liszttel, hagyma, fokhagyma, tej és tojás nélkül készíteni.

Változatai
  1. - Almás: Az almát is lereszelve tesszük a tésztába, hagyma, tojás, a liszt, só, bors, szerecsendió hozzáadásával ízesítjük, tejszínes snidlingmártással tálaljuk.
  2. - Gombás: A nyers krumplihoz keverjük a megtisztított, apróra vágott gombát.
  3. - Gombaporral: a reszelt krumplis masszába gombaport vagy gombakrémleves port a keverünk, néhány percnyi állás után sütjük ki.
  4. - Görögös: tzatzikivel tejföl helyett.
  5. - Húsos: Az előre elkészített, (vagy maradék) apróra vágott húsokkal dúsítjuk, tejföllel sajttal megszórva addig sütjük míg a sajt ráolvad.
  6. - Húsos-gombás: az apóhúsos variációja, melyhez zsírban egy kis finomra vágott hagymát pirítunk, azután finomra vágott gombát párolunk benne puhára, kis sót, borsot adva hozzá.
  7. - Karalábés: Egyenlő arányba krumplit és karalábét reszelünk, ízesítés, kisütés után, mártással tálaljuk.
  8. - Kefires, v.tejfölös: Ízlés szerint mártogatható kefirrel vagy tejföllel.
  9. - Lekváros: Az alaptésztában nincs só és bors, helyette egy kis vaníliás cukor, és a végén lekvárral kenve tálalják.
  10. - Natúr: Ropogós pirosra sütjük és melegen fogyasztjuk.
  11. - Sonkás: Ízlés szerint süthetsz rá sonkát, tehetsz rá tejfölt, sajtot, esetleg mindet egyszerre.
  12. - Sok fűszeres: só, bors, kakukkfű, tárkony, petrezselyem fokhagyma, hagyma kerül a tésztába.
  13. - Spenótos: A kisült szeletekre egy-egy kanálnyi párolt parajt és előre elkészített tükörtojást teszünk.
  14. - Szűzérmés: kisütött szűzérme szeleteket csomagolunk a tésztába, majd a tésztát félbehajtva tálaljuk.
  15. - Pörköltes: gombapörkölttel vagy sima pörkölttel borítjuk, vagy félbehajtva töltjük, de szűk lével.
  16. - Reszelt sajtos: tejfölbe keverünk snidlinget, petrezselymet, ezzel borítjuk, majd a tetejét reszelt trappista és füstölt sajt keverékével borítjuk.
  17. - Töltött: juhtúróval megtöltjük, félbehajtjuk, tetejére kisütött füstölt szalonnát, zöld fűszert teszünk.
  18. - Tojáskrémmel: A kisült szeletekre egy-egy kanálnyi előre elkészített tojáskrémet teszünk.
  19. - Töpörtyűs: töpörtyűvel, v. töpörtyűkrémmel, reszelt sajttal.
  20. - Túrós: A reszelt nyers krumplihoz feleannyi túrót keverünk, fűszerezzük, ropogósra sütjük. A tetejére tejföl és apróra vágott zöld fűszert teszünk.
  21. - Tükörtojásos: A kisült szeletekre egy-egy kanálnyi előre elkészített sóskát vagy spenótot teszünk, a tetejére tükörtojást rakunk, sózzuk, borsozzuk.

Erre az ételre jellemző, hogy csak az alaprecept hasonló, minden háznál és minden alkalommal másként készülhet, így a fenti leírások tájegységenként, nemzetiségeknél, családoknál is keverednek, vagy más összetevőkkel egészülhetnek ki.

Felhasználásának és fogyasztásának módjai

A lepcsánka/tócsni a gasztronómiában nagyon széles körben alkalmazott étel. Talán legismertebb fogyasztási módja, mikor önálló fogásként, csak a tócsnit tálaljuk önmagában, esetleg kínálhatnak mellé szószokat, mint például tejföl, paradicsommártás, egyéb mártások. Sült húsok elkészítése esetén is előfordul a lepcsánka/tócsni, akár töltelékként, akár bő olajban sütött hússzelet bundájaként, vagy kész húsos főétel (pl. pörkölt, tepsiben sült húsok) mellett köretként is szokás fogyasztani.

Jegyzetek

  1. Nem azonos a Röszti burgonya elnevezéssel, mert a röszti előfőzött burgonyából készül
  2. Helytelen elnevezés, mert a gánica főzött alapanyagokból készül

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek