Ugrás a tartalomhoz

Szutta-pitaka

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 27., 22:40-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)

A Szutta-pitaka (szuttapiṭaka; vagy Szuttanta Pitaka; szanszkrit: सूत्र पिटक - Sūtra Piṭaka) a páli kánonhoz tartozó Tipitaka második része. A théraváda buddhizmus szövegei közé tartozó Szutta-pitaka több mint tízezer szútrát (tanítás) tartalmaz, amelyeket a történelmi Buddhának vagy az ő tanítványainak tulajdonítanak.

Eredete

Az írások elbeszélik, hogy a Buddha halálát követő első buddhista tanácskozáson összegyűjtötték a fegyelmi (vinaja) és a dharma tanításokat öt gyűjteménybe. A hagyomány szerint ezután már nagyon keveset tettek hozzá a kánonhoz. A tudósok azonban – eltérő mértékben – kétkedőek ezzel kapcsolatban. Richard Gombrich indológus szerint az első négy nikája legnagyobb részének tartalma egészen Buddháig nyúlik vissza, a formája azonban nem.[1] A néhai Hirakawa Akira professzor szerint[2] az első buddhista tanács csupán rövid prózai részeket és verseket szedett össze, amelyek kifejezik a tanok fontosságát és ezeket csak a következő évszázadban bővítették ki részletes szútrákká.

Tartalom

A szuttákban öt nikája (gyűjtemény) található:

  1. Dígha-nikája, a hosszú párbeszédek gyűjteménye. Ez három "vaggára" van osztva: A tudatosság alapjának hosszú beszéde (Szílakkhandha Vagga), Az elmélyülésben töltött élet gyümölcsei (Mahá Vagga) és A Buddha utolsó napjai (Pátika Vagga). Ebben a nikájában 34 hosszú szutta van.
  2. Maddzshima-nikája, a közép-hosszú párbeszédek gyűjteménye. Tematikailag ez a gyűjtemény sokkal változatosabb az előzőnél. A tanítások egy része kerettörténetbe van beágyazva. Összesen 152 közepes hosszúságú beszéd van ebben a nikájában. Ezek közé tartozik a Tettek magyarázata, A légzés tudatossága és A test tudatossága.
  3. Szamjutta-nikája, társított gyűjtemény. Egyes számítások szerint 2 889 (de a magyarázó szövegek szerint 7 762) rövid szutta szerepel ebben a nikájában. Ezeket 56 csoportba osztották.
  4. Anguttara-nikája, sorjázott gyűjtemény. Ebben a gyűjteményben a darabokat mindig a bennük domináló szám szerint rendszerezték. 9 565 rövid szútrát tartalmaz 1-11-ig számozva, ezeket nipátának nevezik.
  5. Khuddaka-nikája, a rövid gyűjtemény. Ez egy vegyes gyűjtemény, amelyekben megtalálhatóak tanok, költemények és ceremóniák. A kiadásonként változik a tartalmuk. A thai kiadás 15, a szingaléz 17, a burmai 18 részből áll.

Angol nyelvű fordítások

Az első négy nikáját és az ötödik több mint felét lefordíttatta a Páli Szöveg társaság[1] (Pali Text Society). Az első négyet a Wisdom Publications kiadó is lefordíttatta.

Válogatások (amelyekben legalább két nikája megtalálható):

  • Buddhist Suttas, ed & tr T. W. Rhys Davids, Sacred Books of the East, volume XI, Clarendon/Oxford, 1881; a Motilal Banarsidass, Delhi (& ?Dover, New York) újból kinyomtatta
  • The Word of the Buddha, ed & tr Nyanatiloka, 1935
  • Early Buddhist Poetry, ed I. B. Horner, Ananda Semage, Colombo, 1963
  • The Book of Protection, tr Piyadassi, Buddhist Publication Society, Kandy, Sri Lanka, 1981; A paritta fordításai
  • In the Buddha's Words, ed & tr Bodhi, Wisdom Pubns, 2005
  • Early Buddhist Discourses, ed & tr John J. Holder, 2006
  • Sayings of the Buddha, ed & tr Rupert Gethin, Oxford University Press, 2008
  • Basic Teachings of the Buddha, ed & tr Glenn Wallis, New York: Random House, 2007

Kapcsolódó szócikkek

Források

  1. Théraváda Buddhizmus, 2. kiadás, Routledge, London, 2006, pages 20f
  2. Hirakawa, History of Indian Buddhism, volume 1, 1974, English translation University of Hawai'i Press, pages 69f

Külső hivatkozások