Ugrás a tartalomhoz

Szemfog

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Jávori István (vitalap | szerkesztései) végezte 2017. május 13., 12:31-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (*/ nemzetközi katalógusok)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Az ember alsó állkapcsának jobb oldala. Incisors = metszőfogak, Canine = szemfog, Premolars = előzápfogak, Molars = zápfogak
A kardfogú macskának hosszú szemfoga volt

A szemfog az emlősök differenciált fogképletének része, kizárólag erre a gerinces osztályra jellemző. A metszőfogak és az előzápfogak között helyezkedik el az alsó és a felső állkapocsban egyaránt. Növényevők és ragadozók között is megtalálható, egyes rendekben teljesen eltűnt, mint például a foghíjasok és páratlanujjú patások egy részénél (például ).

A szemfog egygyökerű, kúpos formájú, legtöbbször hegyes. Az embernél lehet kissé ellaposodó, és sokszor nem emelkedik ki a többi fog közül. Gyakori a nemi kétalakúság (ivari dimorfizmus), ha ez megjelenik, akkor általában a hímeké nagyobb és erőteljesebb. A főemlősöknél is a hímeknek nagyobb szemfoguk van mint a nőstényeknek.

A szemfog sok állatnál meghatározó jelentőségű a küllem tekintetében, mint például a rozmár, vaddisznó. A közhiedelemmel ellentétben az elefántok esetében nem a szemfog, hanem a metszőfogak nyúltak meg.

A szemfog az evolúció során először a ragadozó emlősszerű hüllőknél jelent meg. Szerepe valószínűleg a zsákmány megragadásában volt.

Minden idők legnagyobb szemfoga a kardfogú macskáknak volt.