Rágóizmok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Magic links bot (vitalap | szerkesztései) végezte 2017. október 2., 02:19-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (ISBN link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Rágóizmoknak nevezzük azt a négy izompárt, melyek az állkapcsot mozgatják:

Egyesek ide sorolják a musculus geniohyoideus, musculus digastricus elülső hasa, musculus mylohyoideus izmokat is, abból a meggondolásból, hogy ezek is képesek a mandibulát elmozdítani, a szájnyítás aktív résztvevői.

A négy fő rágóizmot a nervus trigeminus nervus mandibularisa idegzi be.

A rágóizom és a belső röpizom emeli az állkapcsot. A halántékizom is emel, de inkább a mandibula finom beállítását végzi. Ezenkívül a hátsó rostjai révén hátrafele is húzza az állkapcsot. A külső röpizom felelős az előretolásért és az oldalratolásért. Előbbi esetben a kétoldali izmok együttes működése szűkséges, utóbbiban csak az ellenoldalié. A szájnyítás több izom (oldalsó röpizom, m. geniohyoideus, m. mylohyoideus, m. digaster elülső hasa) együttműködése és a gravitáció révén valósul meg.

Források[szerkesztés]

Réthelyi Miklós, Antal Miklós, Liposits Zsolt, Oláh Imre, Sétáló György.szerk.: Réthelyi Miklós: Funkcionális anatómia, 8. kiadás, Budapest: Medicina Könyvkiadó (2002). ISBN 963-242-564-2 

szerk.: Werner Platzer: SH Atlasz Anatómia I., ford. Dr. Sebestény Tamás, 6. kiadás, Springer Hungarica, 2–3. o. (1996). ISBN 963-8455-63-2