PZB

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. március 24., 23:21-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Modern stílusú PZB egy sínen
Pálya menti rezonátor (lent) és a vonaton lévő generátor (fent)

A PZB egy automatikus vonatbefolyásoló rendszer, amit a 160 km/ h-nál lassabban közlekedtetett (általában osztrák, német, vagy Magyarországon[Európában]) vonatoknál használnak. Ezek a berendezések a mozdonyvezető mulasztásából eredő balesetek megelőzése miatt használnak. Ezek a berendezések többféleképpen üzemelhetnek. Vannak útarányos/időarányos működésű figyelmeztető rendszerek(Sifa), de ez(ek) nem vonatbefolyásoló berendezés(ek)! A ténylegesen vonabefolyásoló berendezések a vasútvonal adottságait követik nyomon, esetlegesen beavatkoznak, más berendezések pedig bizonyos a vasútigazgatóság által célszerűségi okoból kitűzött pontokon ellenőrzik a vonatok sebességét szükség esetén általában bizonyos pontokon beavatkozhatnak, ezeket pontszerű vonatbefolyásoló berendezéseknek nevezzük. A pontszerű elven működő berendezések a vonaton lévő gerjesztő jelet érzékeli, és nem a vonatot. És kijelzi, ha a következő jelzőnél meg kell állnia. Mivel ez a sínből szedi az információt, ha a jelző kiégett, vagy nem működik, lehet tudni, hogy a térköz foglalt-e. Hasonló az LZB-hez csak annak más a szerkezete, és 160 km/h sebességnél gyorsabb személy- és tehervonatoknál alkalmaznak.

A PZB tulajdonképpen a vonaton lévő generátorból és a sínen lévő rezonátorból áll.

A rezonátornak mindig van egy frekvenciája (500, 1000, vagy 2000 Hz).

A mágnesek a jelzőtől függő üzemmódban működhetnek, lehetnek aktiváló és kikapcsoló mágnesek bizonyos sebességellenőrző pontokon, de léteznek állandóan aktív mágnesek is.

Az 1000 Hz-es rezonátor valamennyi sebességcsökkentő jelzés mellett található.

AZ 500 Hz-es rezonátor "Megállj" állású jelző előtt (min. 150 m) vagy csonkavágány ütközőbakja előtt található.

A 2000 Hz-es rezonátor a "Megállj" állású jelző mellé került telepítésre.

A vonatvédő rendszert Németországban, Ausztriában, Szlovéniában, Horvátországban, Romániában és Izraelben használják. Két vonalon Magyarországon, egy vonalon Kanadában és az Egyesült Királyságban is.

A használatban:

A berendezésnek a mozdonyban általában van egy selejtezőkapcsolója. Ezt a kapcsolót a PZB-kompatibilis vonalakon kell bekapcsolni. Amennyiben mellette egy másik PZB kapcsoló található, amely a beavatkozás kapcsolója (kényszerfékezés).

A használt PZB-módot(alább feltüntetjük)beállítjuk a mozdonyspecifikusan elhelyezett kiválasztó-kapcsolóval. Amennyiben a mozdony nem rendelkezik ilyen kapcsolóval, úgy a vonatadatok bevitele után (féknem, fékszázalék, vonathossz, max. sebesség) a fedélzeti egység kiválasztja az aktuális módot. Amennyiben a vonatadatok bevitele elmaradt, úgy az 55-ös lámpa villog, és a kijelző figyelmeztet a vonatadatok bevitelére.

Amennyiben induláskor a vonat sebessége meghaladja az 5 km/h-t, bekapcsol a csökkentett üzemmód. Ezt a mozdonyvezetőnek a PZB Frei kapcsolóval fel kell oldania, különben a vonat haladása max. 44,9 km/h-val lehetsége. Amennyiben a vonat ilyenkor 1000Hz-es rezonátorhoz érkezik, 45 km/h fölött kényszerfékezés következik be. Amennyiben telephelyről való kiállásnál a közel lévő állomás ki- vagy bejárati jelzője a továbbhaladást tiltja, fel kell készülni az 500 Hz-es mágnesre, mely amennyiben az 1000Hz-es befolyásolás utókorlátozását kioldottuk, kényszerfékezést kezdeményez. A járművön ezek után nem kell csinálni semmit. Amikor a vonat "A következő jelzőn megállj" vagy "Lassíts" jelzést jelez (1000 Hz-es mágnes), a mozdonyvezető a PZB/LZB Wascham kapcsolóval ezt nyugtázza (4 másodpercen belül) és a megfékezzettség és PZB mód függvényében az előírásoknak megfelelően megkezdi a beavatkozást. 700 méter múlva az 1000 Hz-es befolyásolás véget ér, de nem teljesen, ilyenkor amennyiben a PZB Frei kapcsolóval nem oldottuk ki, addig a vonat sebessége az adott PZB mód függvényében az 1000 Hz lassítási görbe végső figyelősebességével kisebb értékkel lehetséges a haladás.

Források

Commons:Category:Intermittent train control systems
A Wikimédia Commons tartalmaz PZB témájú médiaállományokat.