Komáromi-biblia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Literatúró (vitalap | szerkesztései) 2021. május 24., 09:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Kapcsolódó szócikkek)

A közkeletű nevén Komáromi-biblia, pontos nevén Magyar Biblia Avagy Az Ó és Uj Testamentom könyveiből álló tellyes Szent Irás a Magyar nyelven Komáromi Csipkés György (1628–1678) debreceni református lelkész és teológia tanár magyar nyelvű Bibliafordítása.

Története

Komáromi Csipkés György több mint fél évszázaddal a Károlyi Gáspár-féle bibliafordítás („Károlyi-biblia”) után fogott hozzá, hogy a héber és görög eredetiből elkészítse saját Bibliafordítását. Ez élete vége felé készülhetett el, azonban kiadására akkor nem került sor. A mű kéziratban maradt, és csak 1719-ben adták ki a hollandiai Leidenben (címlapján az 1685. év szerepel). A műből 4000 példányt rendeltek meg, majd később még 200-at. Végül 12 ládában 2915 példányt szállítottak Magyarországra, azonban 31 kivételével a szepesi kamara lefoglalta őket. További sorsuk nem ismert. A 31 példány Maróthi Györgyhöz került. A rendelés második fele Danzigban hátramaradt, és később Varsóba szállították őket. Ez a csomag 820 francia kötésű és 265 fehér pergamen kötésű Bibliát tartalmazott. Ez az összesen körülbelül 1100 példányt csak sok utánjárás után 1789-ben kerülhetett Magyarországra.

Kiadási és hazaszállítási problémái miatt a Komáromi-biblia nem tudott igazán elterjedni, és semmiképpen sem tudta kiszorítani a Károlyi-bibliát.

Fakszimile kiadása

Hasonmás formában megjelent Ötvös László gondozásában, Debrecen, 2000 (Nemzetközi theologiai könyv, 45.)

Elektronikus elérhetőség

Források

További információk

  • Illésy János: Komáromi Csipkés György bibliája (Magyar Könyvszemle, 1889)
  • Széll Farkas: Újabb adalékok Komáromi Csipkés György bibliájához (Magyar Könyvszemle, 1890)
  • Földváry László: Komáromi Csipkés György és bibliája (Protestáns Szemle, 1891)
  • Szimonidesz Lajos: A debreceni biblia sorsa (Magyar Könyvszemle, 1940)
  • Szimonidesz Lajos: A debreceni biblia viszontagságai és elnyomása (Et. 1945)

Kapcsolódó szócikkek