Hermann August Seger

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. december 14., 21:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek)
Hermann August Seger
Született1839. december 26.
Posen
Elhunyt1893. október 30.
(53 évesen)
Berlin
Állampolgárságaporosz
Nemzetiségenémet
Foglalkozásavegyész, keramikus
A Wikimédia Commons tartalmaz Hermann August Seger témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Hermann August Seger (Posen, 1839. december 26.Berlin, 1893. október 30.) német keramikus.

Élete

Seger-márkajelzés (használva 1892-től)
Váza 1900-ból (Königliche Porzellan Manufaktur Berlin - modellszám: 17852 M) Magassága: 17 cm. Seger-porcelán, oxblood máz

Miután Rostockban megkapta doktori címét, kifejlesztette az agyagszerkezet vizsgálatának alapjait és rendszerezte a kerámia-alapanyagokat tulajdonságaik szerint (Seger-formula). Kifejlesztette a róla elnevezett Seger-gúlát.

1878-ban megalapította és első vezetője lett a berlini Királyi Porcelánmanufaktúra Kémiai és Műszaki Kutató Intézetének. Kialakított egy lágy porcelánt, melyet 1880-ban szabadalmaztatott és 1892-től gyártatott. Ez a Seger-porcelán. Ez egy, a kelet-ázsiai porcelánok mázainak utánzata, melyet alacsonyabb hőmérsékleten égetnek, így egy szivárványszínű mázat hozva létre. Porcelánmárkaként megkapta a "Sgr. P." KPM (Königliche Porzellan-Manufaktur) jelzetet. 1885-ben a porosz Vallási, Közoktatási és Egészségügyi Minisztérium tiszteletbeli professzori címmel tüntette ki Hermann Segert.

Habár Seger kémikus volt, munkadarabjai művészileg is elismertek voltak.

A Seger-gúla

Seger-gúlák használat után

Ezek MgO, CaO, Na2O, K2O, B2O3, Al2O3 és SiO2 különböző arányú keverékeiből készített, 600 °C és 2000 °C közötti tartományban, jól meghatározott hőmérsékleten lágyuló gúlák. Háromszög keresztmetszetűek és mintegy 5 cm magasak, különböző szám- és SK (Seger-Kegel, magyarul Seger-gúla) betűjelzéssel vannak ellátva. Mindegyik taghoz egy meghatározott lágyuláspont tartozik. A sorozat tagjainak lágyuláspontjai között 20-30 °C különbség van.

A vizsgálandó tűztérben több gúlát helyeznek el, mégpedig azokat, amelyeknek lágyuláspontja a várható hőmérséklet körül van. Annak a gúlának a lágyuláspontja adja a tűztér hőmérsékletét, amelynek csúcsa meghajlik, de nem olvad meg teljesen, úgyhogy még élei láthatók. Ezzel a módszerrel egész pontos hőmérsékletmérés nem végezhető.

Emlékezete

A Német Kerámiai Társaság Seger munkásságának emlékére alapította a Seger-emlékplakettet.

Kapcsolódó szócikkek

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Hermann August Seger című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források