Ugrás a tartalomhoz

Csákány Béla (jogász)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Holdkóros (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. augusztus 8., 03:43-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Felesleges kategória eltávolítása)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Csákány Béla
Született1911. november 14.
Brassó
Elhunyt1996. november 14. (85 évesen)
Brassó
Állampolgársága
Foglalkozásajogász,
közgazdász,
szakíró,
szerkesztő
SablonWikidataSegítség

Csákány Béla (Brassó, 1911. november 14. – Brassó, 1996. november 14.) jogász, jogi és közgazdasági szakíró, szerkesztő.

Életpályája

[szerkesztés]

Tanulmányait Brassóban és Kolozsvárt végezte, 1933-ban jogtudományi doktorátust szerzett, s mint ügyvéd helyezkedett el szülővárosában. 1944. október 1-jétől három éven át az MNSZ főtitkára, nemzetgyűlési képviselő, majd a Román Nemzeti Bank tanácsosa (1947-50) volt, 1948-tól egyetemi tanárnak nevezték ki Kolozsvárt.

Első írása az Ifjú Erdélyben jelent meg; diákkorában az Erdélyi Fiatalok technikai szerkesztője, később a Brassói Lapok jogi tanácsadó rovatát szerkesztette. A II. világháború alatt a temesvári Déli Hírlap főmunkatársa, majd a Népi Egység egyik alapítója és szerkesztője (1944-45); mint egyetemi tanár a Babeș és Bolyai Egyetemek, majd az egyesült Babeș–Bolyai Tudományegyetem kiadásában megjelenő Studia c. közlöny szerkesztésében vett részt (1957-65).

Tanulmányai időszerű közjogi és pénzügyi kérdésekről szaklapokban s a Contemporanul, Igaz Szó, Korunk, Utunk hasábjain jelentek meg. A magyar szakszókincs gyarapítása s a román szakkifejezések helyes értelmezése végett 1971-ben megkezdte Gazdasági Kisszótár címen az Előrében, 1972-től Zsebenciklopédia címen az Igazságban is a jogi és közgazdasági fogalmak helyes román és magyar megfelelőinek összehasonlítását, nem egy esetben eredeti nyelvújító javaslatokkal élve.

Kötete

[szerkesztés]
  • Az állami vállalat saját pénzeszközei. Bukarest : Tudományos Könyvkiadó, 1958. 143 p. (Jogi Kis Könyvtár ; 11.)

Források

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]