Brüsszel ostroma

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2019. október 31., 23:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Évszakok és hónapok irreleváns linkjeinek eltávolítása (ld. Évszakok linktelenítése és WP:HIV#mihez))
Brüsszel ostroma
Brüsszel ostroma Louis-Nicolas van Blarenberghe festményén
Brüsszel ostroma Louis-Nicolas van Blarenberghe festményén

Konfliktusosztrák örökösödési háború
Időpont1746. január – február 22.
HelyszínBrüsszel - Osztrák-Németalföld
Eredményfrancia győzelem
Szemben álló felek
 Franciaország
 Habsburg Birodalom
Parancsnokok
 Szász Móric
 de la Motterie gróf
Szemben álló erők
22 000 fő
12 000 fő
Térkép
é. sz. 50° 51′, k. h. 4° 21′Koordináták: é. sz. 50° 51′, k. h. 4° 21′

Brüsszel ostromára 1746 január–februárjában került sor az osztrák örökösödési háború idején. A Szász Móric vezette francia hadsereg egy merész és újszerű téli hadjárat során ostrom alá vette és elfoglalta Brüsszelt, mely akkoriban Osztrák-Németalföld fővárosa volt.

A szövetséges haderőt jelentősen meggyengítette a brit kontingens egy részének visszavonása az 1745-ös jakobita felkelés miatt. Így a franciák elleni harcra csekély számú sereg maradt. Miután a franciák két rést ütöttek Brüsszel falain, az osztrák védőket február 22-én megadásra kényszerítették mindössze három hetes ostrom után.

Osztrák-Németalföld kormányzójának, Kaunitz grófnak vissza kellett vonnia a közigazgatási apparátusát Antwerpenbe. Brüsszel elvesztése súlyos kétségeket támasztott Ausztriában a szövetségeseivel szemben, különös tekintettel Nagy-Britanniára és Hollandiára, melyekről úgy vélte, hogy gyakorlatilag semmit nem tettek Brüsszel megvédésének érdekében. Egy évtizeddel később Kaunitz lesz az egyik fő szorgalmazója a korábbi szövetségesektől való eltávolodásnak és helyette a tradicionális ellenséggel, Franciaországgal való szövetségkötésnek. A franciák Brüsszel elfoglalása után más kulcsfontosságú városokat és erődöket is bevettek osztrák-Németalföldön, köztük Monst és Namurt. Brüsszel és a megszállt németalföldi területek a franciák kezén maradtak az 1748-ban megkötött aacheni békéig. A franciák a béke értelmében 1749 januárjában kiürítették a várost.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Siege of Brussels című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.