Bethlen-kastély (Betlenszentmiklós)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pasztilla (vitalap | szerkesztései) 2020. október 6., 21:52-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (defsort)
Bethlen-kastély
Ország Románia
TelepülésBetlenszentmiklós
Épült1668–1683
ÉpíttetőBethlen Miklós
TervezőBethlen Miklós
Stílusreneszánsz
CsaládBethlen család

Tulajdoni helyzetZsidvei borkombinát
Látogathatónem
LMI-kódAB-II-a-A-00323
Elhelyezkedése
Bethlen-kastély (Románia)
Bethlen-kastély
Bethlen-kastély
Pozíció Románia térképén
é. sz. 46° 14′ 38″, k. h. 24° 03′ 47″Koordináták: é. sz. 46° 14′ 38″, k. h. 24° 03′ 47″
A Wikimédia Commons tartalmaz Bethlen-kastély témájú médiaállományokat.

A betlenszentmiklósi Bethlen-kastély műemlék Romániában, Fehér megyében. A romániai műemlékek jegyzékében az AB-II-a-A-00323 sorszámon szerepel. Balázsfalvától északkeletre, a Kis-Küküllő mentén emelkedő dombsor egyik magaslatára épült. A kastély fontos építésztörténeti lépcsőfok volt a késő erdélyi reneszánsz fejlődésében, ebben a stílusirányzatban keveredtek a nyugati reneszánsz, és a népi magyar építészeti hagyományai.

Története

A kastélyt Bethlen Miklós (1642-1716) tervezte, aki nyugat-európai útjaiból, illetve a helyi népi hagyományokból merített ihletet. Az építkezési munkálatok 1667 és 1683 között zajlottak. A XVIII. század második felében a kastélyt renoválták, így a barokk építészet néhány eleme is megtalálható a kastélyon. A Bethlen család kezéről – a 19. század elején – a Brukenthal család birtokába, majd 1945-ben a román állam tulajdonába került. A román műemlékvédelmi hatóság azonban egyáltalán nem törődött vele, így többek között gazdasági intézményként, óvodaként, társasházként, sőt még sertésfeldolgozó üzemként is használták. Manapság az épület üresen áll.

Leírása

Hivatkozások

Források

További információk

  • B. Nagy Margit: Adatok a bethlenszentmiklósi kastély építéstörténetéhez. In Emlékkönyv Kelemen Lajos születésének nyolcvanadik évfordulójára. Bukarest: Tudományos. 1957. 486–496. o.  

Kapcsolódó szócikkek

Sablon:Csonk-épít