Aggrotech

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Klaci0327 (vitalap | szerkesztései) 2020. július 23., 23:19-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Aggrotech/Terror EBM

StíluseredetIndustrial, Electronic body music, Power Noise, Darkwave, Hard Trance
Kulturális eredetNémetország, Frankfurt am Main
HangszerekSzintetizátor, dobgép, sampler, (néha élő dob, basszusgitár)
NépszerűségCsekély
Alműfajok régiók szerint
USA: Los Angeles, CA, New York, NY, Atlanta, GA

Az aggrotech ( más néven hellektro az angol pokol és az electro szavak összevonásából, vagy terror ebm) az 1990-es évek közepén az Electronic body music és a sötétebb Industrial stílusokból kialakult zenei irányzat. Hatással volt rá a techno dinamikája, a power noise zajos/torz hangzása és a darkwave zene is a depresszív, melankólikus szintetizátor dallamoknál amik feltűnnek benne helyenként.

A dalszövegek militánsak, pesszimisták, sötétek, lázadóak, gyakran forognak a világ jövője, háborúk, embertelen dolgok, sötét jövőképek körül. Fellelhetőek benne disztópikus sci-fi és cyberpunk témák is. A zenében az érdes/torzított, kopogós ütemek, feszes, monoton tempók dominálnak. Az énekek/vokálok általában Fry-Scream hörgésekben, üvöltésekben vagy ezek torzított/effektezett formájában tűnnek fel (egyes előadók vokális témái kifejezetten az extrém Black Metalra hajaznak).

Hangzásvilág tekintetében nagyon változatos, sokszínű műfajról van szó, tekintve, hogy a hangzás alapjául szolgáló sötét Indusztriális elektronikán felül előadónként változhat, hogy ki milyen irányba viszi el a hangzásvilágot a maga kisérletezős módján, gyakran elemeket vesznek át Extrém Metal műfajokból, főként ének/vokál technikákat, esetenként gitárok használatát is, a Goth/Darkwave zenék melankólikusabb hangulatvilága is megjelenhet a stílus sötétebb és agresszívebb mivoltjához idomított formában, vagy akár divatosabb elektronikus zenei irányzatok elemeivel vegyítve létrehozhatnak egy tánc orientáltabb, pörgősebb dalstruktúrát is. A műfaji besorolás ma már inkább egyfajta gyűjtőnévként funkcionál, mivel a hangzásvilágbeli különbségek nem kaptak külön megjelölést, mint mondjuk a Metal műfajon belül a Death, Black, Trash stb...

Bizonyos zenekarok egyre gyakrabban vegyítik a stílust az ettől egyébként sem túl távol álló Industrial Metal-al, hogy még nagyobb közönség felé nyitva létrehozzák az ipari zene mindent átfogó, kötetlenebb ágazatát.

A stílus a 2000-es évek elején vesztett népszerűségéből, ám az utóbbi időben ismét kezd megjelenni a gothic/industrial klubokban.

Nívósabb képviselői közt említhetőek: Agonoize, Amduscia, Combichrist, Funker Vogt, God Module, Grendel, Hocico, Retractor, Run Level Zero, Suicide Commando, Kombat Unit, The Retrosic, Aslan Faction, TamTrum, Virtual Embrace, Psyclon Nine, :Wumpscut:, Die Sektor, Aesthetic Perfection, Dawn of Ashes, Life Cried.

Hazai zenekarok: Servo.Hatred, Infra Black, Cyber [S]ain't, V.e.N., FirstXblooD

Jellemző kiadók a stílusban: a német illetőségű Noitekk, és a szintén német Alfa-Matrix.

  • zene Zeneportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap