A hal neve: Wanda

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Viloris (vitalap | szerkesztései) 2020. szeptember 30., 22:32-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (A szinkron nem a film nyelve...)
A hal neve: Wanda
(A Fish Called Wanda)
1988-as amerikai–brit film
Rendező
ProducerMichael Shamberg
Műfaj
  • heistfilm
  • krimikomédia
  • fekete komédia
ForgatókönyvíróJohn Cleese, Charles Crichton
FőszerepbenJohn Cleese
Jamie Lee Curtis
Kevin Kline
Michael Palin
ZeneJohn Du Prez
OperatőrAlan Hume
VágóJohn Jympson
Gyártás
GyártóMetro-Goldwyn-Mayer
Ország USA
 Egyesült Királyság
Nyelvangol
Forgatási helyszín
Játékidő108 perc
Forgalmazás
ForgalmazóMetro-Goldwyn-Mayer
Bemutatóamerikai 1988. július 7.
Egyesült Királyság 1988. október 14.
magyar 1989. június 8.
Díj(ak)BAFTA-díj: Michael Palin (legjobb férfi mellékszereplő)
Korhatár16 III. kategória (F/6861/J)
Kronológia
KövetkezőFészkes fenevadak
További információk
A Wikimédia Commons tartalmaz A hal neve: Wanda témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A hal neve: Wanda (A Fish Called Wanda) 1988-ban bemutatott filmvígjáték, melynek forgatókönyvét John Cleese és Charles Crichton írta, és ők is rendezték a filmet. A krimi-vígjáték a Metro-Goldwyn-Mayer megbízásából készült. A magyar szinkront 1989-ben a Magyar Szinkron- és Videovállalat készítette.

Történet

A film egy ékszerrablást, illetve az azt követő bonyodalmakat mutatja be. A négy elkövető közül George Thomason a főnök. Ken Pile, aki George barátja, eszeli ki a rablást. Ken szereti az állatokat, van egy akváriuma, viszont van egy rossz adottsága, hogy súlyosan dadog. Wanda Gershwitz amerikai, szeretője George-nak, miközben Otto Westnek, aki szintén amerikai és akit a csapatnak az öccseként mutat be, szintén a szeretője. Otto valamikor CIA ügynök volt, öntudatos, de gyakran sovén amerikai (idióta módjára kérkedik is az angolok előtt, hogy ha ők, amerikaiak annak idején nem jöttek volna a segítségükre, ma már németül beszélnének, majd egyfajta nyomaték-ként rázendít a Das Lied der Deutschen-ra is. Zavart jellemét erősen befolyásolja, hogy unintelligens, miközben az ellenkezőjét hiszi magáról. Otto szexista hajlamú, meglehetős egoizmussal megáldva, s szeret használt női fehérneműket szagolgatni.

A rablás sikerül, de Mrs. Coady, aki éppen kutyát sétáltat, meglátja őket, miközben elhajtanak a tett színhelyéről. George-ot, mint a londoni alvilág egyik emberét gyanúsítják az üggyel, ezért letartóztatják. Wanda és Otto meg akarják kaparintani a gyémántokat, de George elrejtette őket egy széfbe. Ken elrejti a széf kulcsát az akvárium alján lévő kincsesládába.

Archie Leach, a boldogtalan házasságban élő ügyvéd lesz George ügyvédje. Wanda és nehézkesen, de Otto számára is világossá válik, hogy kinek a bizalmába kell beférkőzni, hogy kiderüljön, George hova rejtette a gyémántokat. Wanda ezért sűrűn találkozik Archie-val. Otto viszont féltékeny és nehéz távol tartani a randiktól. Olykor hirtelen felbukkan a randik alkalmával és elront mindent. Wanda lassan belehabarodik Archie-ba és viszont. Elhatározzák, hogy ketten Dél-Amerikába repülnek. Közben Ken feladata lesz, hogy az idős hölgyet eltegye láb alól, ami nem megy olyan könnyen. Kennek sikerül ellopnia a hölgy egyik ruhadarabját. Kocsijával megvárja a nőt, amikor sétáltatásra indul a három kiskutyájával, míg ő egy dühöngő, nagytermetű kutyát próbál kordában tartani a kocsiban. A kutyával akarja az idős hölgyet elintézni és megszagoltatja vele a szerzett ruhadarabot. A kutya azonban először őt támadja meg, majd kiront a kocsiból, de nem a nőt, hanem az egyik kiskutyát ragadja el és viszi magával. A hölgy, aki szívproblémás, jelentős traumát él át, de túléli. A kiskutya temetésén titokban Ken is jelen van, akit nagyon bánt a melléfogása. Második lépésben jamaicainak álcázva magát kocsijával megpróbálja az öreg hölgyet elgázolni, ismét kutyasétáltatás közben. A hölgy szerencséjére az egyik kutya visszatartja, nem akar átmenni a zebrán. Ken viszont véletlenül kilapítja azt a kiskutyát, amelyik már az úttesten áll. A sérült Ken ezúttal is keserves könnyhullatások közepette visz virágot az elpusztult házi kedvenc hantjára. Harmadik alkalommal egy távcsöves puskával (Ruger Mini 14 típusú, hangtompítóval ellátott fegyverrel) szerelkezik fel Ken. A hölgy házánál tatarozás folyik és a falon egy súlyos márványtömb lóg a levegőben. Amint kilép a hölgy, Ken tüzel, mégpedig a csigát biztosító ékre, amelyen a márványtömböt biztosító kötél van. A zuhanás morajlását dörgésnek véli az öreg hölgy, aki még visszalép, hogy kinyissa ernyőjét, mire a zuhanó kőtömb kilapítja megmaradt kiskutyáját. A látványtól Ken sokkot kap, de amikor bűntudattól terhelten kilép az utcára, megpillant az utca túloldalán egy csődületet. Odamegy és látja, hogy az idős hölgy meghalt, mert a szíve nem tudta feldolgozni a harmadszori sokkot. Persze Ken búja ettől hamar tovaszáll és repeső örömmel szalad el a helyszínről.

George tárgyalásán Archie felesége, Wendy, aki már gyanakodott Wandára, rájön, hogy férjének szeretője van. Otto megpróbálja kiszedni Kenből, hogy hol vannak a gyémántok. Kent azzal kínozza, hogy megeszi a halait az akváriumból egyenként. Utoljára Wandát. Végül sikerrel jár, ekkor irány a Heathrow reptér Wandával. Archie is a lakásra ér és kiszedi Kenből, hogy hova ment Wanda és Otto, mivel Otto Archie kocsijával hajtott el. Wanda és Otto megtalálja a gyémántokat, de Wanda bezárja egy szekrénybe Ottót. Otto kiszabadul, majd Archie-t akarja lelőni. Végül a gép indulása előtt Ken egy úthengerrel eltapossa Ottót, ezzel Kennek elmúlik a dadogása. Otto nem hal meg, mivel a betonréteg, amibe véletlenül beleállt, még túl puha, így a henger nyomása alatt csak belesüllyed, s végül ki tud mászni. Archie megmenekül és Wandával repülőre szállnak.

Szereplők

Szereplő Színész Magyar hang
Archie Leach John Cleese Szilágyi Tibor
Wanda Gershwitz Jamie Lee Curtis Kovács Nóra
Otto Kevin Kline Tordy Géza
Ken Pile Michael Palin Haumann Péter
Wendy Maria Aitken Földi Teri
George Thomason Tom Georgeson Fülöp Zsigmond

Érdekességek

1993-ban nyitotta meg kapuit hivatalosan a Michael Palin Központ a Dadogós Gyermekekért. Michael Palin beleegyezett, hogy róla nevezzék el a központot, amelyet azóta is támogat.

Források

További információk