Weezer
Weezer | |
![]() | |
Információk | |
Alapítva | 1992 |
Műfaj |
|
Kiadó |
|
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Weezer témájú médiaállományokat. |
A Weezer egy népszerű amerikai alternatív rock zenekar. Jelenleg négy tag alkotja: Rivers Cuomo, Patrick Wilson, Brian Bell és Scott Shiner. Volt tagok: Matt Sharp, Jason Cropper és Mikey Welsh. A power pop, pop punk és emo műfajokban is jelen vannak. Leghíresebb számaik a "Buddy Holly" és a "Say It Ain't So".
Története[szerkesztés]
1992-ben alakultak meg Los Angeles-ben. Cuomo, Wilson, Sharp és Cropper alapította meg az együttest. Megalakulásuk után egy évvel leszerződtek a Geffen Records kiadóhoz, és elkezdték rögzíteni bemutatkozó albumukat. Cropper nem sokkal a felvétel után kilépett a zenekarból.
A lemez 1994-ben jelent meg, Weezer néven. (Borítójának színe miatt a "Kék Album" becenév ragadt rá. Ez visszatérő motívum lett a karrierjük alatt, hogy stúdióalbumaik az együttesről vannak elnevezve, és a színe miatt kap egy becenevet.) Az "Undone - The Sweater Song" dal, amely ezen a lemezen szerepelt, klipje miatt nagyon híres lett. Ezután készültek el a Buddy Holly és a Say It Ain't So dalok is.
1996-ban megjelent második nagylemezük, a "Pinkerton". Mielőtt ez az album elkészült volna, Cuomo egy űr-témájú rockoperát szeretett volna írni, de végül ezt az ötletet elvetették. A Pinkerton eleinte kudarcnak számított eladás tekintetében, és felkerült a legrosszabb lemezek listájára is, azonban ez a kép az évek alatt megváltozott, és mára már a legjobb albumok listáján szerepel.
1997 és 1999 között csak koncertezésből állt a zenekar programja. A tagok különféle mellék-projektnek számító zenekarokat alapítottak, The Rentals, Ozma és Goat Punishment neveken. 2000-ben visszatértek a pályára. Ekkor is főleg koncertezésből állt a program, de 2001-ben új albumot adtak ki, amely ismét az együttes nevét kapta, és "Zöld Albumnak" becézik. Erről a lemezről a "Hash Pipe" és az "Island in the Sun" dalok számítottak slágernek. 2001-ben Welsh kórházba került, ismeretlen okokból. Helyére Scott Shriner került.
A 2002-ben megjelent negyedik nagylemezükön már kísérletezősebb elemek szerepeltek. 2004-ben megjelent a Weezer első és egyetlen koncert-DVD-je.
A zenekar ötödik nagylemeze 2005-ben került a boltok polcaira. A vélemények erősen megoszlottak az albumról; néhány kritikus a Pinkerton-hoz hasonlította, mások szerint viszont "szörnyű" és "kiszámítható" volt.
2008-ban került piacra a hatodik stúdióalbum, amely ismételten a zenekar nevét viseli és a "Piros Album" becenevet kapta. Ezen a lemezen is kísérletezős jellegű dalok szerepeltek. 2009-ben megjelent a hetedik nagylemez is. Ugyanebben az évben Cuomo balesetet szenvedett, így a Weezer kénytelen volt lemondani betervezett turnéikat. 2010-ben azonban folytatták a koncertezést.
2010-ben újabb albumot dobtak piacra, ezúttal az Epitaph Records kiadónál. Ezt a lemezt a YouTube-on reklámozták. Szintén 2010-ben megjelent a Weezer első válogatáslemeze. 2011-ben Mike Welsh-et holtan találták egy chicagói hotelszobában. Ennek ellenére az együttes tovább működött, de egy darabig nem adtak ki újabb nagylemezt, csak koncerteztek. A zenekar legújabb albumai 2014-ben, 2016-ban és 2017-ben jelentek meg.
A Weezer számtalan együttest jelölt meg zenei hatásként, például KISS, Nirvana, Oasis és The Cars. Az újabb zenekarok (például a Dinosaur Pile-Up vagy a The Fall of Troy) viszont a Weezer-t jelölte meg hatásukként.
Diszkográfia[szerkesztés]
Stúdióalbumok[szerkesztés]
- Weezer (A kék album) (1994)
- Pinkerton (1996)
- Weezer (A zöld album) (2001)
- Maladroit (2002)
- Make Believe (2005)
- Weezer (A piros album) (2008)
- Raditude (2009)
- Hurley (2010)
- Everything Will Be Alright in the End (2014)
- Weezer (A fehér album) (2016)
- Pacific Daydream (2017)
- Weezer (Teal Album) (2019)
- Weezer (Black Album) (2019)
Források[szerkesztés]
|