Ugrás a tartalomhoz

Venyera–3

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. március 26., 11:28-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Venyera–3
ŰrügynökségRKK Enyergija
GyártóNPO Lavocskin
Küldetés típusa3MV
Indítás dátuma1965. november 16.
HordozórakétaMolnyija hordozórakéta
A Wikimédia Commons tartalmaz Venyera–3 témájú médiaállományokat.

A Venyera–3 a szovjet Venyera-program harmadik űrszondája, egyidejűleg repült a Venyera–2-vel. 1965. november 16-án indult el a Vénusz felé. Az első mesterséges égitest, amely elérte a Vénuszt.

Küldetés

Kutatási cél, hogy megérkezzen a Vénusz légkörébe, majd leereszkedjen a felszínre. 1965. december 26-án pályamódosítást hajtottak végre. 1966. március 1-jén a tervezett leszállási helytől mintegy 450 kilométer távolságban lépett be a Vénusz légkörébe. Leszállás közben nem lehetett összeköttetést teremteni vele, a becsapódás után valamint a megnövekedett hőmérséklet okozta üzemzavar miatt némák maradtak az adóberendezések. A Venyera–3 így az első űreszköz, amely elérte egy másik bolygó felszínét.

Jellemzői

Közel egy tonna tudományos felszerelést vitt magával. Hossza 3,3 méter, maximális átmérője 1,1 méter. Műszerezettsége megegyezett a Venyera–2 szondáéval. Az akkumulátorok energiaellátását napelemtáblák biztosították. A speciális rekesze egy 90 centiméter átmérőjű gömb alakú tartály, ami a leszállóegység volt. A leszállóegység felületét speciális bevonattal – hővédő pajzzsal – látták el, a fékeződés során fellépő hőterhelés ellen. A leszállási fékezésre ejtőernyőrendszer szolgált. A leszállási egységet alapos sterilizálásnak vetették alá.

Források

Külső hivatkozások

Külföldi oldalak