Szerkesztő:Freewales/Csata a Hosztomeli repülőtéren

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Csata a Hosztomeli repülőtéren
Légifelvétel a Hosztomeli repülőtérről
Légifelvétel a Hosztomeli repülőtérről

Konfliktus2022-es orosz invázió Ukrajna ellen
Időpont2022 február 24-25
HelyszínHosztomeli repülőtér
Eredményorosz győzelem
Szemben álló felek
 Oroszország

Csecsenföld

  • 141. számú gépesített ezred
 Ukrajna
  • Ukrán Fegyveres Erők
  • Ukrán Légierő
    • 40. számú taktikai légi dandár
  • Ukrán Nemzeti Gárda
    • 4. számú gyorsreagálású hadtest
  • Ukrán Légi Támadó Erők
  • Ukrán Biztonsági Szolgálat
  • Parancsnokok
    ismeretlenValerij Csibinejev †
    Szemben álló erők
    Első hullám:
  • 20-34 helikopter
  • Száz, esetleg több száz légideszantos
  • Legalább 2 Szu-25
  • Második hullám:

    • 200 helikopter (orosz forrás szerint)
    • Számos tank és más páncélozott harci jármű
    • Ismeretlen számú gyalogos
    * Ismeretlen számú gyalogos és tank
  • Számos BM–21 Grad (orosz forrás szerint)
  • Legalább 2 Szu-24
  • Számos Mig-29-es
  • Legalább 2 Mi-24
  • Veszteségek
    Orosz forrás szerint:
  • első hullám: nem közölték
  • második hullám: nem volt áldozat
  • Ukrán forrás szerint:

    • Számos lelőtt helikopter

    Nyugati források szerint:

    • Ismeretlen számú halott és kilőtt harcjármú, „súlyos veszteségek"
    Orosz forrás szerint:
  • 200 halott
  • Ukrán forrás szerint:

    • A Nemzeti Gárda számos tagja orosz fogságba esett

    A Hosztomeli repülőtérért vívott csata (más néven Antonov repülőtéri csata, vagy röviden hosztomeli csata) az orosz hadsereg 2022-es Ukrajna elleni inváziójának egyik összecsapása volt. Az oroszok a kijevi offenzíva részeként a háború első napján, február 24-én indítottak támadást a stratégiai jelentőségű repülőtér ellen, a harcok február 25-éig tartottak, ekkor az orosz csapatok teljesen átvették az ellenőrzést a komplexum felett.

    Előzmények[szerkesztés]

    2022 február 24-én hajnali 5 órakor Vlagyimir Putyin bejelentette Ukrajna megtámadását, ezzel egyidőben az orosz hadsereg megkezdte a katonai jelentőségű ukrán repterek és támaszpontok bombázását és rakétákkal lövését országszerte. Az egyik legfontosabb cél, Kijev bekerítése már a háború első napján elkezdődött, orosz csapatok lépték át a fehérorosz-ukrán határt és elfoglalták Csernobilt. A Hosztomeltől 2 km-re, Kijev városközpontjától pedig 25 km-re fekvő teherforgalmi repülőtér elfoglalása kulcsfontosságú volt az invázió kezdeti szakaszában, hogy a oroszok légihidat hozhassanak létre, a cél további .

    A csata lefolyása[szerkesztés]

    Első hullám[szerkesztés]

    Február 24.én reggel 8 órakor egy 34 orosz harci helikopterből álló támadó egység lépte át a fehérorosz-ukrán határt és egyenesen a Hosztomeli repülőtérhez repült. A Mi-8 típusú csapatszállítók a becslések szerint legalább 300 légi deszantost szállítottak, a 11. számú gárda deszant-roham dandárjának elit katonáit. A csapatszállítók védelmét Ka-50 Alligatorok biztosították. A hadművelet közvetlen célja az volt, hogy mélyen az ellenséges ukrán vonalak mögött egy meglepetésszerű rohammal elfoglalják a kifutópályát és megtartsák azt a légi deszantosok következő hullámának megérkezéséig.

    A Dnyeper mentén repülő alakzatot azonnal össztűz alá vették az ukránok, akik föld-levegő rakétákkal, kézifegyverekkel és gépágyúkkal lőtték a helikoptereket. Az orosz pilóták elterelő fáklyákat lőttek ki, hogy megtévesszék a hőkövető rakétákat, de két Alligator helikoptert így is találat ért, az egyik gép a folyóba csapódott, egy második pedig kényszerleszállást hajtott végre. Ukrán állítás szerint egy harmadik gépet is lelőttek, de ezt nem erősíti meg videófelvétel. Ezt követően az orosz deszantosok sikeresen landoltak a repülőtéren és elfoglalták a komplexumot.[1]

    Orosz deszantosok a repülőtéren

    Az orosz stratégák nem számoltak jelentős ellenállással és úgy gondolták hogy az ukránok túl szervezetlenek ahhoz hogy gyors választ adjanak. A várakozásokkal ellentétben az ukrán Nemzeti Gárda 4. számú gyorsreagálású hadteste hamar a helyszínre érkezett, az ukrán gyalogság, valamint a gárda T-64BV típusú tankjai körbevették a repülőteret és megtámadták az oroszokat. A deszantosok nem rendelkeztek nehéztüzérséggel, kénytelenek voltak az orosz légierő támogatására hagyatkozni, azonban ez sem jelentett állandó támogatást, ugyanis az ukrán légierő a korai pusztító támadások ellenére sem semmisült meg teljesen és hatékonyan lefoglalta az orosz vadászgéppilótákat.[2] Az ukrán Szu-24-esek még bombázták is a kifutópályát. 24.-én estére az orosz védelem összeomlott és az ukrán hadsereg visszafoglalta az Antonov repteret. Az életben maradt deszantosok a környező erdőkbe vonultak vissza, ahol tovább üldözték őket. Az ukránok időszakos győzelmüket arra használták ki, hogy használhatatlanná tették a repülőtér kifutópályáját, biztosítva, hogy az orosz hadsereg a jövőben nem használhatja bázisként azt a Kijev elleni támadás során.[3]


    Második hullám[szerkesztés]

    Ezzel egyidőben a csernobili csatában az ukrán hadsereg vereséget szenvedett, majd az ivankivi csatában is győztek a megszálló csapatok, így az orosz páncélosok számára megnyílt az út Hosztomel felé. Amikor a tankok elérték február 25-én a repülőteret egy újabb, a korábbinál sokkan nagyobb támadást intéztek a létesítmény ellen, amelyben a páncélosok mellett az orosz állítás szerint 200 helikopter is részt vett, valamint az orosz oldalon harcoló csecsenek alakulatai, több száz harcossal. Az összcsapás során meghalt a csecsenek egyik hírhedt tábornoka, a Kadirov gárda 141. számú gépesített ezredének parancsnoka, Magomed Tusajev.[4] Az ukrán csapatok egyik parancsnoka, Valerij Csibinejev is elesett.[5] A nap folyamán az oroszok ismét elfoglalták a kifutópályát és továbbnyomultak a főváros felé.


    Következmények[szerkesztés]

    Ugyan az ukrán győzelem az Antonov repülőtér visszafoglalásával tiszavirágéletűnek bizonyult, az oroszok nem érték el legfőbb céljukat, nem tudtak egy stabil légi utánpótlási bázist kiépíteni, így a kijevi offenzíva során a továbbiakban kénytelenek voltak a hosszúra nyúló, sérülékeny szárazföldi utánpótlási vonalakra támaszkodni és ez hosszú távon valószínűleg jelentősen lelassította az inváziós hadsereg előrenyomulását. A csatában résztvevő felek pontos veszteségei ismeretlenek, valószínűsíthető, hogy mind az orosz deszantosok és az oldalukon harcoló csecsenek, mind az ukrán nemzeti gárdisták súlyos veszteségeket szenvedtek. Az orosz állítás szerint 200 ukrán katonát öltek meg a támadás során, ez valószínűleg túzó adat. Az összecsapásban megsemmisült a világ legnagyobb repülőgépe, az An-225 is.[6]

    Jegyzetek[szerkesztés]

    1. Súlyos harcok árán elfoglalták az oroszok a Kijev melletti Hosztomel repteret (magyar nyelven). Portfolio.hu. (Hozzáférés: 2022. március 21.)
    2. Nagyon durva légicsata dúl Kijev körül (magyar nyelven). Portfolio.hu. (Hozzáférés: 2022. március 21.)
    3. Roblin, Sebastien: Pictures: In Battle for Hostomel, Ukraine Drove Back Russia’s Attack Helicopters and Elite Paratroopers (amerikai angol nyelven). 19FortyFive, 2022. február 25. (Hozzáférés: 2022. március 21.)
    4. Megölték Ukrajnában a hírhedt csecsen tábornokot (magyar nyelven). hirado.hu. (Hozzáférés: 2022. március 21.)
    5. Під час бою за Гостомель загинув герой України Валерій Чибінєєв (uk-UA nyelven). APNEWS.COM.UA, 2022. március 4. (Hozzáférés: 2022. március 21.)
    6. Az orosz híradóban bemutatták, hatalmas károkat szenvedett a világ legnagyobb repülője, az An-225 Mrija (magyar nyelven). telex, 2022. március 4. (Hozzáférés: 2022. március 21.)