Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztő:B jonas/Wikipédia:Tudakozó/Fejrész

Ez a lap félig védett
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
< Kezdőlap < B jonas/Wikipédia:Tudakozó/Fejrész
Wikipédia:Tudakozó

Így kérdezz | A kérdésfeltevés után | Amiben segíthetsz | A tegnapelőtti kérdések | A tegnapi kérdések | A mai kérdések | A Tudakozó ihlette cikkek | Archívum | Kategória, sablonok | GYIK | Emlékkönyv

Üdvözlünk a Wikipédia Olvasószolgálatában!

Ezen a lapon néhány önkéntes igyekszik választ adni az enciklopédiába, lexikonba való kérdésekre.
1.  Szavak, kifejezések jelentésének inkább a Wikiszótárban nézz utána.
2.  Az enciklopédiába illő témában érdemes először is a Wikipédia ►keresőjével próbálkozni. Ott keresőszavakat használhatsz.
3.  Keress az ►Archívumban! Lehet, hogy a kérdésedet már más is feltette.
4.  Ha ezek a keresések nem sikerültek, akkor:

Kérdezz tőlünk érthető, kerek mondatokban. Kattints ide!

A kérdés beírásának technikájáról tájékoztatót fogsz látni.

Az olvasószolgálat önkéntesei, ha tudnak, segítenek a válasz megtalálásában. Ez egy-két napot igénybe vehet, nézd meg a kérdésedet több alkalommal is! Mielőtt újra megkérdezed ugyanazt, keresd meg a kérdésedet, talán már vár a válasz. 3 nap múltán a kérdésed az Archívumba kerül át.


Ha szerkesztői problémádhoz kérsz tanácsot, akkor az nem ide, hanem a szerkesztők külön fórumára, az úgynevezett Kocsmafalra tartozik. A kezdő szerkesztők azt is kérhetik, hogy egy személyes segítő, mentor álljon melléjük, akivel megtanácskozhatják a szerkesztéssel kapcsolatos gondjukat-bajukat.

Nem tekinthetjük feladatunknak a jogi, orvosi, gazdasági vagy más, szakmai tanácsadást. Eltűnt személyek, családfák, címek, telefonszámok felkutatásával sem foglalkozunk.

Ha tanuló vagy és a házi feladattal gondjaid vannak, segítünk, ha tudunk, de nem fogjuk a feladatot helyetted megoldani.

Hol és hogyan keressek?

A kérdés feltevése után
  • A frissen beírt kérdések mindig a lap aljára kerülnek.
  • Ha a szakaszcím melletti „szerkesztés” feliratra kattintasz, akkor később is módosítani tudod a kérdésedet.
  • Minden nap új lapot kezdünk. A mai nap kérdései ezen a lapon, a tegnapiak a Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-06-19 lapon találhatóak. A teljes listát a Wikipédia:Tudakozó/Archívum lapon találod meg.
  • Jegyezd meg, hogy hanyadikán tetted fel a kérdésedet. Az archívumban a dátum szerint tudsz keresni a válasz után. A választ önkénteseink mindig a kérdésedhez fogják írni – már ha találnak rá választ.
  • Kérünk, hogy
    • Legyél türelemmel – itt mindenki a szabad idejét fordítja arra, hogy a segítségedre legyen.
    • Ne tedd fel ugyanazt a kérdést a Wikipédia különböző oldalain.
    • Az archivált napok lapjain utólag már ne tégy fel új kérdéseket!
  • Ha sikerült segítségedre lennünk, akkor örülnénk neki, ha írnál róla pár szót az Emlékkönyvünkbe!
Amiben segíthetsz

Szívesen látunk téged is a Wikipédia:Tudakozó önkéntesei között! Ezen a lapon: Wikipédia:Tudakozó/Amiben segíthetsz találsz néhány ötletet arra, hogyan segítheted a Wikipédia:Tudakozó munkáját: válaszadással, az esetleg ügyetlenül beírt szövegek tagolásával, cikkírással, sablonkészítéssel, stb.

Az Archívum használata

Minden nap végeztével a Tudakozó aznapi kérdései az archívumba kerülnek át. Az archívum a kérdéseket naponként csoportosítva tárolja. Az elmúlt 6 nap anyagát a Tudakozó kezdőlapján találod meg. A korábbi napok anyagát az archivált napok listájában találod meg, lásd lejjebb. Ha nem ismered a pontos napot, az archívum anyagában szavakra kereshetsz is. A megnyitott nap kérdései közötti tájékozódáshoz használd az oldal tartalomjegyzékét, vagy a böngésződ keresőfunkcióját. Itt találsz segítséget arról, hogy hogyan teheted meg ezt a leggyorsabban.


Kérdések péntekről  

Kérdések szombatról  

Kérdések vasárnapról  

Kérdések hétfőről  

Kérdések keddről  

Kérdések tegnapról  


Svédváltó (vagy növekvő váltó)[szerkesztés]

Ez a kérdés még nyitott. Ha tudod a választ és a forrást is meg tudod adni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [szerkesztés] feliratra.
Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide!

Azt szeretném megtudni, hogy mi az a svédváltó (vagy más néven növekvő váltó). A WP Váltó (sport) szócikk említi, de definiálva nincs. Próbáltam google kereséssel megtudni, van rá elég sok találat, de leírva nincsen pontosan, hogy mi.
--PallertitcoC 2024. június 19., 09:12 (CEST)

Én se találtam leírást, csak szövegfoszlányokat, ami alapján 100 + 200 + 300 + 400 m. Bean49 vita 2024. június 19., 10:13 (CEST)

Én is találtam ilyet, gondolom az lehet, hogy a váltó első tagja 100 m-nél adja át a stafétát, a második 200 m-nél és így tovább. Ez megmagyarázná, hogy miért hívják növekvő váltónak. PallertitcoC 2024. június 19., 10:57 (CEST)
definíció
Olvasható egy - a Wikipédia által - blokkolt linken (a nemhivatalos rekordja is):
„A svéd váltó a 100 m, 200 m, 300 m és 400 m távolságok láncolásával végzett váltó atlétikai tesztje.
Az esemény általában ifjúsági versenyeken vesz részt, köztük az ifjúsági világbajnokságon és az ifjúsági olimpiai játékokon. Ugyancsak program olyan nemzetközi találkozókon, mint a DN Galan a Stockholm.
Minden idők legjobb teljesítménye - amelyet az IAAF nem tekint világrekordnak - be van állítva 2006. július 25., Stockholm - a csapat: Jamaica, 1:46,59. A csapat tagjai: Christopher Williams (100 m), Usain Bolt (200 m), Davian Clarke (300 m) és Jermaine Gonzales (400 m).”
vitorlavita 2024. június 19., 14:08 (CEST)
@Vitorla: Köszönöm szépen az utánajárást és a választ! PallertitcoC 2024. június 19., 14:42 (CEST)

A mai kérdések

A lap frissítéséhez kattints ide!