Ugrás a tartalomhoz

Szent Gellért-szobor

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Szent Gellért szobra szócikkből átirányítva)
  A Duna-part látképe, a Budai Várnegyed és az Andrássy út
világörökségi helyszín része
Szent Gellért szobra
Közigazgatási adatok
Ország Magyarország
TelepülésBudapest
HelyGellért-hegy
Építési adatok
SzobrászJankovits Gyula, Gárdos Aladár, Francsek Imre
Készítés ideje1904
Felállítás ideje1904
Felhasznált anyagokbronz,
Elhelyezkedése
Szent Gellért szobra (Budapest belső részének)
Szent Gellért szobra
Szent Gellért szobra
Pozíció Budapest belső részének térképén
é. sz. 47° 29′ 22″, k. h. 19° 02′ 44″47.489530°N 19.045530°EKoordináták: é. sz. 47° 29′ 22″, k. h. 19° 02′ 44″47.489530°N 19.045530°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Szent Gellért szobra témájú médiaállományokat.

Szent Gellért püspök szobra egy köztéri emlékmű, amely Budapest I. és XI. kerületének határán, a budai oldalon, a Gellért-hegy oldalában helyezkedik el, körülbelül 40 méteres magasságban. A kompozíció két alakból áll: a központi figura Szent Gellért püspök 7 méter magas bronzszobra, amelyet Jankovits Gyula készített, míg a kőbe faragott mellékalak a megtérített pogány magyar vitézt ábrázolja, Gárdos Aladár munkája. A szoboregyüttest félköríves „csarnok”, árkádos épület veszi körül, a kompozíciót Francsek Imre építész tervezte. Az összképet vízesés teszi teljessé.

Története

[szerkesztés]

A Gellért-szobrot 1904-ben készítette el Jankovits Gyula, a szent jobbjában ég felé emelt kereszttel, bal kezét szívén tartva szónokolva, lábánál a megtért vitéz kőből faragott szobrával. A szoborkompozíciót arra a helyre tervezték, ahol Gellért püspök vértanúhalált halt a pogány Vata-féle lázadás alatt. A szobor egyike az I. Ferenc József magyar király által adományozott tíz szobornak. Eredetileg háromméteresre terveztek, ezt később növelték meg hét méterre, hogy jobban elkülönüljön a hegy hátterétől. A szobor az 1901–1902-ben épült díszes lépcsősoron közelíthető meg az Erzsébet híd és a Hegyalja út irányából.

Források

[szerkesztés]
A szoboregyüttes a félköríves árkáddal
A szobor pesti panorámával
Légi felvételen