„Tordai-hasadék” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Vaczykz (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
Vaczykz (vitalap | szerkesztései)
Nincs szerkesztési összefoglaló
38. sor: 38. sor:
*[http://epa.oszk.hu/00000/00028/00018/pdf/4.pdf A Hesdát-szurdok (a Torda-hasadék és az Aranyos között) földtani felépítésének és morfológiájának összefüggései] (pdf)
*[http://epa.oszk.hu/00000/00028/00018/pdf/4.pdf A Hesdát-szurdok (a Torda-hasadék és az Aranyos között) földtani felépítésének és morfológiájának összefüggései] (pdf)
*[http://www.gyulainfo.hu/erdely/tordai_hasadek_03.html A Tordai-hasadék bemutatása interaktív panoráma képeken]
*[http://www.gyulainfo.hu/erdely/tordai_hasadek_03.html A Tordai-hasadék bemutatása interaktív panoráma képeken]


==Források==
*Nyárády Erazmus Gyula A Tordahasadék nevezetesebb látnivalóinak rövid ismertetése STUDIO Kolozsvár 1937 [http://www.oszk.hu/kiadvany/monoki/n_betu.htm]

[[Kategória:Erdély hegyei, hegységei]]
[[Kategória:Erdély hegyei, hegységei]]
[[Kategória:Kolozs megye]]
[[Kategória:Kolozs megye]]

A lap 2009. november 10., 12:27-kori változata

A hasadék kijárata
A Hesdát-patak
Menedékház a hasadék bejáratánál
Függőhíd
Balikalyuk (barlang)

A Tordai-hasadék (románul Cheile Turzii, németül Thorenburger Schlucht) mészkő-hasadék a Torockói-hegységben, nem messze Torda városától. 1938 óta védett terület.

Leírása

A tordai hasadék a vulkáni alkotás egyik legbámulatosabb remeke; itt egy hegylánc tetejétől a talapjáig kettérepedve. A két átelleni meredek fal kiálló sziklái és mélyedései még most is egymásba illenek, a háromezer lépésnyi sziklafolyosó hajlásai, megtörései mindenütt egyenközűek maradnak, csak imitt-amott mutat tágabb öblöket, hol a sziklaőrlő idő görgeteg kőzuhanyokká porlasztotta a bércfalat; míg egyes sziklatornyok, mint a gót építészet pillérei állnak el a falaktól, amiknek ormozata ma is a münsterek cifra, fantasztikus párkányzatát mímeli.
Jókai Mór: Egy az Isten

A kb. 2 km hosszú szakadékon az Aranyosba ömlő Hesdát-patak folyik át. A hasadék két oldalán Peterdi-gerinc és a Kövesbérc-Szindi mészkőgerinc húzódik, ezen sziklafalak 250-300 méter magasak. A falakban 32 feltárt barlang van, ezek közöl a legnagyobb a Porlik-barlang (75 méter hosszú, 19 méter széles és 11 méter magas. Itt lakozó védett madárfajok a kövirigó, hantmadár, hajnalmadár. 2005-ben a német Geo szaklap által szervezett biodiverzitás napján 320 lepkefajt azonosítottak.[1]

Története

A hasadék a Torockói-takaró a mezozoikumban keletkezett vulkáni és üledékes eredetű kőzetein keletkezett. A mélyben levő ofiolit kőzetekre egy tengerelöntés során mészkő rakódott. Ebben a mészkőben a karsztosodás hatására előbb kisebb barlangok fejlődtek, majd ezek kiterjedésével, összekapcsolódásával kiterjedt anyaghiány jött létre. A megnövekedett terhelés miatt a felszín beszakadt, létrejött a ma ismert hasadék őse. Ezután főleg a Hesdát-patak eróziós munkája alakította, mélyítette.

Növényvilága

Nyárády Erazmus Gyula felmérése alapján a Romániában előforduló 3500 növényfajból itt 997 található meg. A csúcsok árnyékában, a szélvédett szorosokban és a sziklahajlatok között megmaradtak a különlegeségnek számító harmadkori, jégkorszaki, fekete-tengeri, pannóniai, sztyeppei, valamint alpesi növényfajok is. Napsütötte oldalán szárazságot kedvelő sztyeppei növények az erdélyi hangyabogáncs (Jurinea transsilvanica), csinos árvalányhaj (Stipa pulcherrima) és hegyi árvalányhaj (Stipa joannis) fordulnak elő. Az árnyékosabb oldalon a mérsékelt nedvességet és árnyékot kedvelő növények az uralkodóak. Legjellegzetesebb a merev nyúlfarkfű (Sesleria rigida), mely tömött gyepével egész oldalakat lep el. Ebben a fűszőnyegben található a tűlevelű szegfű (Dianthus spiculifolius) és a bánáti ördögszem (sikkantyú) (Scabiosa banatica). A hasadék nevezetes füve a mindenütt megjelenő díszes zabfű (Avenastrum decorum). További ékesség a gyászoló imola (Centaurea atropurpurea), a méregölő sisakvirág (Aconitum anthora), az illatos kankalin (Primula columnae), a magyar- (Iris hungarica), törpe- (Iris humilis) és homoki nőszirom (Iris arenaria), Joó ibolyája (Viola joói), a havasi gyepekre jellemző csillogó boglárka (Ranunculus hornschuchii), a havasi őszirózsa (gerepcsin) (Aster alpinus), az illatos nefelejcs (Myosotis suaveolens), a henye boroszlán (Daphne cneorum), az óriás szegfű (Dianthus giganteus), a osztrák sárkányfű (sallangos pofóka) (Dracocephalum austriacum). Ritka sziklai növények a Rochel kőtörőfű (Saxifraga rocheliana), a bánáti lúdhúr (Minuartia banatica), a délvidéki görvélyfű (Scrophularia lasiocaulis), Hoppe gyermekláncfű (Taraxacum hoppeanum), a sziklai borkóró (büdös virnánc) (Thalictrum foetidum), az erdélyi berkenye (Sorbus dacica), a csikófark (Ephedra distachia), a tiszafa (Taxus baccata), stb. A ritka növények legkülönlegesebbikei a magyarföldi husáng (Ferula sadleriana) amely Európában csak a Kárpát-medence hat termőhelyén és a tordai hagyma (turkesztáni hagyma) (Allium obliquum) amelynek legközelebbi lelőhelyei az Urál-hegység déli részén és Közép-Ázsiában vannak. Felfedezése (1857) Wolff Gábor tordai gyógyszerész nevéhez fűződik. A hasadék benszülött növény különlegességei többek kozott a hasadéki sisakvirág (Aconitum fissuare), hasadéki bogáncs (Carduus fissuare), az épszirmú tűlevelű szegfű (Dianthus integripelatus), a tordai hölgymál (Hieracium tordanum).

Legendák

  • Szent László Torda mellett harcolt a kunokkal. A túlerővel szemben azonban vissza kellett vonulnia a hegy irányába, de a kunok üldözőbe vették a magyar sereget. Szent László feltekintett az égre, és Istenhez fohászkodott; ebben a pillanatban a hegy kettéhasadt. (Szent László lovának patkónyomai a hasadék felett állítólag ma is látszanak.)
  • A Tündérvár nevű barlangban tündérek laknak. Szent György-nap éjjelén megnyílik a barlang, akkor hordják ki a tündérek a kincseket.
  • Balika (vagy Balyka) román betyár, aki II. Rákóczi Ferenc híve volt, az itteni barlangokban bújt el a szabadságharc alatt a labancok elől.

Turizmus

A patak völgyében járható ösvény vezet, helyenként függőhidakkal. A falak csak alpinisták számára hozzáférhetőek. A barlangok megközelítése nehéz és veszélyes.

Külső hivatkozások

Commons:Category:Cheile Turzii
A Wikimédia Commons tartalmaz Tordai-hasadék témájú médiaállományokat.


Források

  • Nyárády Erazmus Gyula A Tordahasadék nevezetesebb látnivalóinak rövid ismertetése STUDIO Kolozsvár 1937 [2]