„Barabási László” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Hkbot (vitalap | szerkesztései)
a Robot: Automatikus szövegcsere (-Barabási Albert-László +Barabási Albert László)
10. sor: 10. sor:
|feleség=Keresztes Katalin (1960-1981), Láposi Ildikó (1993-2013)
|feleség=Keresztes Katalin (1960-1981), Láposi Ildikó (1993-2013)
|férj=
|férj=
|gyerekek=[[Barabási Albert-László]], Miklós Lívia, Barabási Julianna
|gyerekek=[[Barabási Albert László]], Miklós Lívia, Barabási Julianna
|írói álnév=
|írói álnév=
|műfaj= történelem
|műfaj= történelem
28. sor: 28. sor:
'''Barabási László''' ([[Kolozsvár]], [[1943]]. [[április 15.]] – [[Csíksomlyó]], [[2013]]. [[július 15.]]) iró, történész. Hosszú ideig a [[Hargita megye]]i múzeumhálózat igazgatója volt. A romániai változásokat követően kényszerűségből [[Budapest]]en újságíróként dolgozott, majd visszatért [[Székelyföld]]re, ahol a [[Hargita (hegység)|Hargita]] lábánál élt. Főként a magyar, azon belül is kiváltképpen a [[székelyek|székely]] [[történelem]] kutatásával foglalkozott.
'''Barabási László''' ([[Kolozsvár]], [[1943]]. [[április 15.]] – [[Csíksomlyó]], [[2013]]. [[július 15.]]) iró, történész. Hosszú ideig a [[Hargita megye]]i múzeumhálózat igazgatója volt. A romániai változásokat követően kényszerűségből [[Budapest]]en újságíróként dolgozott, majd visszatért [[Székelyföld]]re, ahol a [[Hargita (hegység)|Hargita]] lábánál élt. Főként a magyar, azon belül is kiváltképpen a [[székelyek|székely]] [[történelem]] kutatásával foglalkozott.


Fia [[Barabási Albert-László]] fizikus, a [[Magyar Tudományos Akadémia]] külső tagja.
Fia [[Barabási Albert László]] fizikus, a [[Magyar Tudományos Akadémia]] külső tagja.


==Tanulmányai==
==Tanulmányai==

A lap 2014. február 14., 19:09-kori változata

Barabási László
Barabási László portréja az 1980-as évek vége felé
Barabási László portréja az 1980-as évek vége felé
Élete
Született1943. április 15.
Kolozsvár, Magyar Királyság
Elhunyt2013. július 15. (70 évesen)
Csíksomlyó, Románia
Nemzetiségmagyar, székely
SzüleiBarabási Albert
Szabó Julianna
HázastársaKeresztes Katalin (1960-1981), Láposi Ildikó (1993-2013)
GyermekeiBarabási Albert László, Miklós Lívia, Barabási Julianna
Pályafutása
Jellemző műfaj(ok)történelem
Első műveJószerencsét (regény, 1983)
Fontosabb műveiHol vagytok székelyek? I-II; Az emberiség története I-IV
KiadóiFríg kiadó
Irodalmi díjaiZajzoni Rab István Díj, a Zürichi Magyar Történelmi Egyesület tagja
A Wikimédia Commons tartalmaz Barabási László témájú médiaállományokat.

Barabási László (Kolozsvár, 1943. április 15.Csíksomlyó, 2013. július 15.) iró, történész. Hosszú ideig a Hargita megyei múzeumhálózat igazgatója volt. A romániai változásokat követően kényszerűségből Budapesten újságíróként dolgozott, majd visszatért Székelyföldre, ahol a Hargita lábánál élt. Főként a magyar, azon belül is kiváltképpen a székely történelem kutatásával foglalkozott.

Fia Barabási Albert László fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja.

Tanulmányai

Kolozsváron született, ahol a családnak teherautó szállítási vállalata volt. Az 1948-as államosításkor Gyergyószentmiklósra telepítették a családot, kényszerlakhelyre.

Barabási László apjával, Barabási Alberttel az 1950-es évek vége felé, az államosítás után a család utolsó megmaradt teherautója mellett.

A gyergyói apácáknál kezdett óvodába járni, és itt végezte iskoláit, és érettségizett a Magyar Vegyes Líceumban (mai Salamon Ernő Gimnázium). 1961-ben letette a gépkocsivezetői szakvizsgát, hogy anyagilag segítse a családját. Viszont édesanyja a rajoni néptanácstól a fia nevében ösztöndíjért folyamodott. Így 1961-ben elkezdte tanulmányait a Marosvásárhelyi pedagógiai főiskolán, magyar és történelem szakon. Az egyetemen, Dr. Kócziáni László, Nyíró József vejének irányításával népköltészeti gyűjtéseket folytatott Maros megyében. Egyetemi évei alatt jelennek meg első karcolatai, helyzetképei a napilapokban. Humoros szövegeket is ír, ezért elküldik a vásárhelyi cukorgyárhoz, ahol agitációs brigád szövegeket írt és a színművészeti főiskolásokkal együtt tanította be.

Balánbánya

Államvizsga után, 1964-től Tekerőpatakon kapott tanári állást. Néhány hónap múlva kinevezték a kultúrotthon igazgatójának. 1966 nyarán felajánlották neki a Maros rajoni kultúrház igazgatói tisztségét. A tartományi pártbizottság azonban kiküldte Balánbányára kultúrigazgatóként. Itt egy zenekart hozott létre, tánccsoporttal és varieté együttessel. Ő írta a műsorok szövegeit és rendezte a darabokat. "Bányásztoborzás" jeligéje alatt minden kultúrház megnyílott előttük. Így járta be Erdély magyar lakta vidékeit, több mint 1500 előadást tartván a Zsil völgyétől a Szilágyságig, Madaras Gábor, Cseh Judit, Széles Anna vendégszereplésével. A magyar bányaszakemberek, tisztviselők segítségével a kultúrház egy állandó színjátszó csoportnak adott otthont és az erdélyi magyar színházak kedvenc helye lett. Évente több országos méretű fesztivált szervezett. A román közönségnek népi-együtteseket hívott, a városka színpadán megfordulván a román színpad legtöbb híressége. Ebben az időben szerezte meg második diplomáját, történelemből államvizsgázván a Babeș–Bolyai Egyetemen. Mindezek mellett feldolgozta a csíkszentdomokosi római katolikus parókia Balánbányára vonatkozó okiratait, a „Balánbánya története” című kötetének anyagát.

Csíkszereda

1981-ben a Művészeti Népiskola igazgatója, majd 1983-ban a Hargita Megyei Múzeumhálózat (ma a Csíki Székely Múzeum) múzeográfusa és igazgatója lett. Ő volt a kurátora a fotótörteneti kiállításnak, amely átfogta a Hargita megyei fényképészet történetét az 1800-as évektől napjainkig. Fontos szerepet játszott a csíksomlyói könyvek megkerülésekor azok megmentésében. Az Új Életben és a Hét-ben megjelenő néprajzi cikkei lassan aláásták a hivatalos szervek bizalmát vele szemben. Különösen az 1987-ben megjelent Jószerencsét című regénye keltett nagy feltűnést a romániai magyarok között. 1988-ban leváltották, és mivel senki sem merte alkalmazni, néhány hónapot autóbusz vonalellenőrként dolgozott. A hatalom hogy megszabaduljon tőle, turista útlevelet adott és rövidesen Budapesten dolgozott a Belvedere képzőművészeti folyóirat főmunkatársaként. Később egy nemzetközi áruközvetítő vállalat kereskedelmi igazgatója lett.

Csíksomlyó

A forradalom után, 1990 decemberében telepedett haza Csíksomlyóra vállalkozóként. Itt adta ki a „Balánbánya története” című ipari monográfiáját. 1998 után teljesen az írásnak szentelte magát, ekkor kezdődött a legtermékenyebb szerzői korszaka. Valóban, 2006 és 2012 között évente két könyvet ír és jelentet meg. Elsőként a Zürichi Magyar Történelmi Egyesület kiadásában jelent meg a „Csillagösvényen” című történelmi kisregénye, amelyet majd követi a székely történelemről írt trilógiája, majd a világtörténelemről írt trilógia. Több szakmai társaság és a Székely Szellemi Egyesület vezetőségi tagja. Munkáit a szélesebb körű magyar közönséggel Varga Csaba filmrendező ismertette meg a Fríg kiadó segítségével.

Könyvei

Források