„Nicholas Roerich” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Pataki Márta (vitalap | szerkesztései)
Pataki Márta (vitalap | szerkesztései)
21. sor: 21. sor:
File:Pakt Ruzvelt.jpg|[[Franklin D. Roosevelt]] elnök aláírja a Roerich Paktumot a [[Fehér Ház]]ban (1935. április. 15.)
File:Pakt Ruzvelt.jpg|[[Franklin D. Roosevelt]] elnök aláírja a Roerich Paktumot a [[Fehér Ház]]ban (1935. április. 15.)
</gallery>
</gallery>

== Jegyzetek ==
{{források}}


== Források ==
== Források ==

A lap 2012. október 2., 01:35-kori változata

Fényképe (1940-47)
Aláírása (1904 vagy 1914)

Nicholas Roerich (Névváltozat: Röchrich; Nyikolaj Konsztantyinovics; oroszul: Николай Константинович; Szentpétervár, 1874. október 9.Kulu, India, 1947. december 19.) orosz festő, író, régész, tudós, utazó és filozófus. 1935-ben a nemzetközi békemozgalom (Roerich Paktum) kezdeményezője a békéért és a kulturális örökség védelmééért (Pax Cutura).

Életpályája

A szentpétervári művészeti akadémián tanult festeni, majd Párizsban Fernand Cormon volt a mestere. A Mir Iszkusztvo csoport elnöke lett. Főként történelmi tárgyú szecessziós képeket festett. Jelentősek mozaiktervei és Puskin-illusztrációi is. Pavel Mihajlovics Tretyjakov is felfigyelt az ő munkásságára. Barátja volt Szergej Pavlovics Gyagilev a Cári Orosz Balett igazgatója. Számos jelmezt és díszletet tervezett a híres orosz balett darabok számára, például Igor Stravinsky Tavaszszentelő c. balettjéhez.

1917 után feleségével, Helenával és két fiával együtt menekült Oroszországból Finnországba, majd Londonba. 1920-tól az Amerikai Egyesült Államokban élt, 1929-től alkotásait önálló múzeumban állította ki, külön az ő festményei és életútjának bemutatása céljából létesítettek egy múzeumot New York Manhattan negyedében, ez a Nicholas Roerich Múzeum, amely ma is vonzza a látogatókat.

Roerich sokat utazott 1924-1928 közt, különösen India volt nagy hatással művészetére, járt Tibetben, Kínában, Szibériában és Mongóliában is. Nagy érdeklődéssel foglalkozott a keleti régészeti és néprajzi kutatásokkal, s öreg kori festészetében nagy hangsúlyt kapott a Himalája látványa.[1]

Halála után szülővárosában, a korabeli Leningrádban 1960-ban volt nagy sikerű gyűjteményes kiállítása. Moszkvában egy szecessziós stílusban épült múzeumot neveztek el róla.

Galéria

Jegyzetek

Források

Fájl:Commons-logo.svg
A Wikimédia Commons tartalmaz Nicholas Roerich témájú médiaállományokat.
  • Művészeti lexikon I–IV. Főszerk. Zádor Anna, Genthon István. 3. kiad. Budapest: Akadémiai. 1981–1983.