„Szent Vitus” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Luckas-bot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.1) (Bot: következő hozzáadása: sh:Sveti Vid
Luckas-bot (vitalap | szerkesztései)
a r2.7.1) (Bot: következő hozzáadása: no:Vitus
69. sor: 69. sor:
[[ja:ルカニアのヴィトゥス]]
[[ja:ルカニアのヴィトゥス]]
[[nl:Vitus]]
[[nl:Vitus]]
[[no:Vitus]]
[[pl:Święty Wit]]
[[pl:Święty Wit]]
[[ru:Святой Вит]]
[[ru:Святой Вит]]

A lap 2011. február 27., 14:31-kori változata

Szent Vitus
Születése
290
Mazara del Vallo
Halála
303. június 13.
Lucania
Tisztelete
SírhelySzent Vitus-székesegyház
Ünnepnapjajúnius 15.
Védőszentje ennekgyógyszerészeknek, vendéglősöknek, sörfőzőknek, vincelléreknek, rézműveseknek, táncosoknak és színészeknek, fiataloknak, háziállatoknak, cseheknek, Prágának, Szászországnak, Szicíliának
A Wikimédia Commons tartalmaz Szent Vitus témájú médiaállományokat.

Szent Vitus (Mazara del Vallo, i. sz. 3. századLucania, 303. június 13.) vértanú, a gyógyszerészek, vendéglősök, sörfőzők, vincellérek, rézművesek, táncosok és színészek, fiatalok, háziállatok, a csehek, Prága, Szászország, és Szicília védőszentje. Vid, másként Vitus, Vida ifjú ókeresztény vértanú, a középkor végének kedvelt pártfogója, a tizennégy segítőszent egyike.

Legendája

Az Érdy-kódexben is megtalálható legenda szerint Szicília délnyugati tengerpartján, a mai Mazaro del Vallo területén született. Hét éves volt, amikor nevelőjével, Modestusszal és dajkájával, Crescentiával Lucaniába szöktek, mert apja a kereszténység megtagadására akarta kényszeríteni. Mindhármukat Diocletianus udvarába vitették és noha Vitus meggyógyította a császár fiát és más csodákat is véghezvitt, forró olajjal telt üstbe vetették. Egy angyal visszavitte Lucaniába, de ott hamarosan meghalt.

Tisztelete

Tiszletetének első emlékei a 600-as éve körüli időkből maradtak fenn. 756-ban Szent Vitus ereklyéit a párizsi Saint-Denis bazilikába szállították, majd 836-ban a corveyi apátságba. 1355-ben a fejét Prágába vitték és ott őrzik, a Szent Vitus dómban, amelyet Szent Vencel emeltetett a tiszteletére. Ereklyéit mintegy 130 helyen őrzik.

A leggyakrabban üstben ülő fiúként ábrázolják, kezében pálmaággal, könyvvel és hollóval, sassal vagy kakassal. A kakassal azért kapcsolták össze, mert az általa kiszorított szláv fényistenhez, Svantevithez hasonlóan neki is kakasokat áldoztak. Ritkábban megjelenik a szász királyok védőszentjeként, hermelinnel és országalmával.

Fiume városa 1991 óta Szent Vitus napját jelölte ki a város napjává.[1]

Jegyzetek

Források

Lásd még