Sejtnedvüreg
A sejtnedvüreg vagy vakuólum (latin vacuolum, a vacuum kicsinyítős formája[1]) egy sejtszervecske, a növényi sejtek jellegzetes alkotóeleme, a citoplazmában levő, membránnal határolt hólyagszerű üreg. A fiatal sejtekben általában kisméretű sejtnedvüregek találhatóak nagy számban, míg az idősebb sejtekben már csak kisebb számban, összeolvadva találjuk. Az idősebb sejteknél gyakran egyetlen sejtnedvüreg marad a sejt középpontjában.
Feladata a sejtek belső terének kitöltése, a tápanyagok, valamint az anyagcseretermékek transzportja, raktározása, valamint kiválasztása.
A sejtnedvüreg a növények sejtjein kívül még a gombák sejtjeiben, valamint egyes protiszták, állatok és baktériumok sejtjeiben található.
Térkitöltő funkció
[szerkesztés]A vakuólumok főleg idősebb sejtekben 1 darab úgynevezett központi vakuólummá olvadhatnak össze. A központi vakuólum bizonyos esetekben akár a sejt 90-95%-át is kitöltheti. Mivel belső állománya nagyrészt vizet és ionokat tartalmaz, ozmoregulációs feladatokat is ellát. A központi vakuólum belső nyomása megduzzaszthatja a sejtet, így a sejtek közötti apoplaszt tér turgor nyomásának kialakításában is fontos szerepet játszhat.
Raktározó funkció
[szerkesztés]Egyes lombhullató növények nitrogént és szenet vonnak ki a levelek lehullatása előtt azokból, hogy fehérjeként a gyökerek és a kéreg belső részében, azok parenchima-sejtjeinek vakuólumaiban tárolják azokat. Tavasszal a tárolt fehérjék nitrogénforrásként szolgálnak az új levelek vagy virágok növesztéséhez.[2]
Szállító funkció
[szerkesztés]Kiválasztási funkció
[szerkesztés]Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Vacuole - definition from Biology-Online.org. [2010. június 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. március 10.)
- ↑ Srivastava, Lalit M.. Plant growth and development. Hormones and environment. Amsterdam: Academic Press, p. 476. o. (2002). ISBN 0-12-660570-X
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]További információk
[szerkesztés]- Növénytan - 9. A sejtnedvüreg (vacuolum). Tankönyvtár. (Hozzáférés: 2010. március 10.)
- Alberts, Bruce, Johnson, Alexander, Lewis, Julian, Raff, Martin, Roberts, Keith, and Walter, Peter. Molecular Biology of the Cell, Fifth Edition (2008)
- Dr. Keresztes Áron, Dr. Réz Gábor. A sejt szerkezete – Ultrastruktúra album, Oktatási segédanyag a sejtek ultrastruktúrájának tanulmányozásához. Budapest: ELTE Állatszervezettani Tanszék. Hozzáférés ideje: 2010. március 10. Ábragyűjtemény.