Oahu az Amerikai Egyesült ÁllamokHawaii államának a harmadik legnagyobb területű szigete. Az állam lakosságának a 75%-a itt él. Beceneve: „A gyülekezőhely” (angolul: The Gathering Place). Az 1557 négyzetkilométeres sziget körülbelül két és fél-három millió éve egy vulkánkitörés után keletkezett. Egykori vulkánja lepusztult formában alkotja a párhuzamosan futó Koolau- és Waianae-hegységrendszert, amelynek lagmagasabb pontja az 1230 méteres Kaala csúcs. A sziget I. Kamehameha hawaii király ideérkezése előtt saját vezérrel és hadsereggel rendelkezett. Itt található a Hawaii-szigetek egyetlen nagyvárosa, egyben az állam székhelye, Honolulu.
Honolulu – 1884 óta Hawaii szövetségi állam székhelye és fő kikötője.
Waikiki – a település a sziget legjelentősebb üdülőövezete, köszönhetően az itt található mintegy két és fél kilométer hosszú, hófehér homokkal borított tengerparti strandnak.
Pearl Harbor – a világtörténelem sorsfordító helyszíne. Az eredetileg gyöngyhalászok munkahelyéül szolgáló öböl mára egybeforrt a történelemmel.
USS Arizona Nemzeti Emlékhely – a USS Arizona csatahajó roncsai fölé állított emlékhely annak az 1777 tengerésznek állít emléket, akik 1941. december 7-én itt vesztették életüket. A hajóval egyetlen, 800 kilogrammos bomba végzett. A hatalmas hajót kilenc perc alatt nyelték el a hullámok.
USS Bowfin Tengeralattjáró Múzeum – a USS Bowfin tengeralattjáró az Államok keleti partján élő édesvízi halról kapta nevét. 1942. július 23-án bocsátották vízre Maine államban. A második világháborúbanIndonézia és Japán között járőrözött, és elsüllyesztett 15 kereskedelmi hajót valamint egy fregattot. Ez torpedózta meg a Tsushima Maru hajót, amely a háború vége felé civil menekülteket szállított OkinawábólKagoshimába. 1986 óta állami emlékhely.