Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma Roma Összefogás Párt

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Vince (vitalap | szerkesztései) 2010. április 13., 20:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Története)
MCF Roma Összefogás Párt
Adatok
ElnökKolompár Orbán

Alapítvanincs adat

Ideológiaroma érdekek képviselete
kisebbségvédelem
Politikai elhelyezkedéscentrista, balközép
Weboldala

A Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma Roma Összefogás Párt (röviden MCF Roma Összefogás Párt, vagy MCF) egy etnikai alapon szerveződő magyarországi politikai párt.

Története

A 2002-es választásokon még az MSZP-vel működtek együtt,[1] a 2006-os választásokon azonban már önállóan indultak.[2][3] Ez a párt volt az első cigány szerveződés, amely Kolompár Orbán vezetésével önálló országos listát tudott állítani egy országgyűlési választáson.[4]

A 2009-es európai parlamenti választásra is önálló listát állítottak, melyek vezetésére a párt Farkas Flóriánt, a Lungo Drom vezetőjét kérte fel. Farkas elutasította az ajánlatot és egyúttal a párt törekvését is, hogy minden roma politikus egyetlen listán induljon.[5] A döntésben szerepet játszhatott az is, hogy a Lungo Dromnak a Fidesszel kötött megállapodás értelmében már van egy delegáltja az Európai Parlamentben, Járóka Lívia személyében, aki a 2009-es EP választáson is biztos befutó (7.) helyen szerepel a Fidesz listáján.

A Országos Roma Polgárjogi Mozgalom „politikai ámokfutásnak” nevezte Kolompár Orbán szándékát, hogy a cigányság önálló listát állítson az európai parlamenti választásokra, ezért felmondták az MCF-fel még 2007-ben kötött koalíciós megállapodást, és önálló frakcióként, „a középutat választva” kívánnak tovább dolgozni az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) testületében.[6]

A párt ismert(ebb) tagja volt haláláig Osztojkán Béla író, illetve jelenleg is tagja Kállai Csaba országos cigányvajda, Choli Daróczi József író, vagy "Győzike" édesapja, idősebb Gáspár Győző vállalkozó.

A 2010-es magyarországi országgyűlési választásokon kizárólag a párt elnöke, Kolompár Orbán gyűjtött elegendő kopogtatócédulát az induláshoz Borsod-Abaúj-Zemplén megye 5. választókerületében, de a választáson még a jelöltté váláshoz szükséges minimális 750 ajánlásnál is jóval kevesebb, mindössze 491 szavazatot kapott.

Választási eredményei

Országgyűlési választások

Választások Szavazatok száma
(I. forduló)
Szavazatok aránya
(I. forduló)
Szavazatok száma
(II. forduló)
Szavazatok aránya
(II. forduló)
Mandátumok száma Mandátumok aránya Parlamenti szerepe
2002-es az MSZP javára visszalépett
2006-os 7 165 0,13% nem jutott be
2010-es 491 0,01% nem jutott be

Európai parlamenti választás

Választások Szavazatok száma Szavazatok aránya Mandátumok száma Európai parlamenti csoport Európai parlamenti alcsoport
2009-es 13 431 0,46% nem jutott be

Hivatkozások

Jegyzetek

Külső hivatkozások