Ugrás a tartalomhoz

Kallina Mór

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Kallina Mór
Fényképe 1897 körül
Fényképe 1897 körül
Született

Velká Bíteš
Elhunyt1913. május 5. (68 évesen)
Budapest
Állampolgárságaosztrák
HázastársaSchmidt Anna
(h. 1874–1911)
GyermekeiKallina Géza Sándor
Foglalkozásaépítész
SírhelyeFiumei Úti Sírkert (34-3-6)
A Wikimédia Commons tartalmaz Kallina Mór témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Kallina Mór (Velká Bíteš, Morvaország, 1844. szeptember 20.Budapest, 1913. május 5.) építész.

Pályája

[szerkesztés]

Prágában, a német műegyetemen tanulta az építészetet, majd 1867–69-ben a Bécsi Képzőművészeti Akadémián folytatta művészeti tanulmányait. Ezután Bécsben dolgozott Otto Wagner építész irodájában, ugyanis 1870-ben a Pesti Izraelita Hitközség őt kérte fel arra, hogy a budapesti Rumbach Sebestyén utcai zsinagógát tervezze meg, amelyben Kallina volt segítségére, aki az építkezés kivitelét is vezette. Így került Kallina Mór a magyar fővárosba, ahol megbízták különböző bérpaloták felépítésére, s ezáltal jelentős szerepet játszott az 1870-es években a rohamosan fejlődő Budapest városképének művészi kialakításában, s le is telepedett a városban.

Az új Országházra kiírt pályázaton Ottó Wagnerrel közösen indult, s az első három díj egyikét nyerte Steindl Imre és Hauszmann Alajos mellett. Vejével, Árkay Aladár építőművésszel együtt a Budai Vigadóra kiírt pályázat első díját is megnyerték, s ők valósították meg a terveket, 1900-tól 1910-ig dolgoztak közösen. Hamarosan Horváth püspök, a Kerkápolyi, Ráth, Mocsonyi, gróf Bissingen, gróf Bethlen, gróf Bánffy, báró Baich családok építésze lett.

Első munkái közé tartozott a Szentkirályi utcai Nemzeti Tornacsarnok épülete, majd a Várbeli kis evangélikus templom (1896) és a Fiumei Úti Sírkertben található Thalmeyer-sírbolt. Ő tervezte a Szent Gellért-emlékmű architektúráját is. Egyik legtekintélyesebb épülete volt a honvédelmi minisztérium palotája Budán és a Dísz téren felépült Honvéd Főparancsnokság palotája. Műveire a neoreneszánsz stílus a jellemző.

Ismert épületeinek listája

[szerkesztés]

Tervben maradt épületek

[szerkesztés]
  • 1910: Pest Vidéki Törvényszék, Budapest[2]

Galéria

[szerkesztés]

Családja

[szerkesztés]

Felesége Schmidt Anna (1848–1911),[3] Schmidt Henrik pesti polgár és Windisch Anna lánya, akit 1874-ben vett nőül.

Gyermekei

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
  • Kallina Mór, az eklektikus Budapest építésze; szerk. Aczélné Halász Magdolna, Virág-Eglesz Anna; Salt Communications Kft., Leányvár, 2014
  • Árkay. Egy magyar építész- és művészdinasztia; szerk. Csáki Tamás; Holnap, Bp., 2020 (Az építészet mesterei)