Fótliget-lakópark
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Fótliget egy zárt lakópark Budapest közvetlen szomszédságában, közigazgatásilag Fót része, területe 45 hektár. Jellemzően családi házak épültek itt egyedi tervek alapján. A terület erdős, ligetes jellege az alacsony beépíthetőségű, az elővárosi környezetben szokásosnál nagyobb építési telkeknek köszönhetően megmaradt. Különösen családbaráttá teszi parkja és játszótere, zsákutcákként kialakított úthálózata, területi elkülönültsége és saját őrszolgálata.
Megközelítés
[szerkesztés]Autóval
[szerkesztés]Fótliget Budapest és Fót között, az M3 autópálya és az M2 autóút közötti területen, az M0 körgyűrű közelében található. Autóval Budapest irányából a Régi Fóti úton közelíthető meg, amelyre az M0 körgyűrű mindkét irányából is rá lehet hajtani.
Autóbusszal
[szerkesztés]Fótliget bejáratánál autóbuszmegálló található, ahol Dunakeszit és Fótot érintő helyközi járatok állnak meg. Az autóbuszvonalak érintik az M3-as metróvonal Újpest-központ és Újpest-városkapu állomását.
Vonattal
[szerkesztés]A Budapest–Vácrátót–Vác-vasútvonal állomása, Alagi major 2 km-re van Fótligettől, ahonnan a Nyugati pályaudvar 14 perc alatt elérhető. Alagi major állomás a környező terület rendezetlensége miatt pillanatnyilag csak autóval megközelíthető és P+R parkolók nincsenek kiépítve.
Kerékpárral
[szerkesztés]Budapest kiépített kerékpárút hálózata Fótliget bejáratától kb. 5 km-es távolságban elérhető, de a köztes szakasz, a Régi Fóti út forgalma miatt a kerékpáros közlekedés veszélyes. A Duna partján húzódó kerékpárút Dunakeszin keresztül (egy rövid szakaszt leszámítva) biztonságosabban elérhető.
Közösség
[szerkesztés]A Fótligeten élő, többségükben fiatal, gyermekes családok itt egymásra találtak és közös hagyományokat teremtettek. A itt lakók szervezésében, részben a közös költség (lásd Szervezet) terhére rendszeresen megrendezésre kerül a Húsvéti tojáskeresés, Gyermeknap, Felnőttnap, Nyár végi piknik, Bolhapiac, Halloween és Mikulás.
Természet
[szerkesztés]Mivel a terület nem érintkezik sem Budapest, sem Fót belterületével, ezért a civilizációs hatások kevésbé érvényesülnek, és a hasonló lakóparkokhoz képest lényegesen több példány maradt meg a Fótliget területén honos kocsányos tölgy és ostorfa fafajtákból. A fák számos állatfaj élőhelyéül is szolgálnak; a kertekben sünök, gyíkok, békák is előfordulnak. A beépített részeken a tölgyfák helyét lassan átveszik a telepített dísznövények, fenyők, tujafélék, szivarfák. Mivel a lakók közül sokan gondoskodnak madáretetővel a madarak téli táplálásáról, közülük sok itt vészeli át a hideg évszakot. Jellemző fajta a rigó, cinke, örvösgalamb, barázdabillegető, rozsdafarkú és a harkály. A rovarok közül gyakori a szarvasbogár. A területet körülvevő erdőkben és mezőkön gyakori vendégek a szarvasok, őzek, rókák, nyulak és fácánok.
Szervezet
[szerkesztés]Fótliget teljes területe magánterület, közös tulajdonú területek nincsenek. Az építési telkek általában az ott lakók, az utak a Pro Fótliget Alapítvány tulajdonában vannak. A Pro Fótliget Alapítvány kuratóriumi tagjai fótligeti lakosok. Polgármester Sz. Hanna.
Közérdekű, máshol az önkormányzat által ellátandó feladatokat, mint az úthálózat karbantartását, a közvilágítást, a park gondozását és az őrséget az üzemeltető Fótliget-Lakópark Ingatlankezelő Közhasznú Nonprofit Kft. a tulajdonosok megbízásából és terhére látja el. Az üzemeltető többségi tulajdonosa a Pro Fótliget Alapítvány.
Az üzemeltető minden telektulajdonossal egyenként szerződött közérdekű feladatok ellátására és azok költségét számlázza a tulajdonosoknak. A közös költséggel fedezendő kiadásokról és a költségek tulajdonosok közötti felosztásáról a tulajdonosok éves közgyűlése határoz. A közgyűlésen gyakorolható szavazati jog a szavazó közös költség viselésével arányos. A tulajdonosok közgyűlések közötti képviseletét, az üzemeltető tevékenységének rendszeres ellenőrzését Számvizsgáló Bizottság (SZB) látja el, amelynek tagjai a közgyűlésen választott fótligeti lakosok.
Történet
[szerkesztés]Fótliget területe a rendszerváltás előtt a Munkásőrség kezelésében volt.