Ugrás a tartalomhoz

Dupla-üreg

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenti Tamás (vitalap | szerkesztései) 2021. március 30., 06:35-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Kutatástörténet)
Dupla-üreg
A Dupla-üreg két üregének bejárata
A Dupla-üreg két üregének bejárata
Hossz2,5 m
Mélység0 m
Magasság1 m
Függőleges kiterjedés1 m
Tengerszint feletti magasság194 m
Ország Magyarország
TelepülésSámsonháza
Földrajzi tájCserhát
Típusgázhólyagbarlang
Barlangkataszteri szám5223-3
Elhelyezkedése
Dupla-üreg (Magyarország)
Dupla-üreg
Dupla-üreg
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 47° 59′ 27″, k. h. 19° 42′ 60″47.990806°N 19.716611°EKoordináták: é. sz. 47° 59′ 27″, k. h. 19° 42′ 60″47.990806°N 19.716611°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Dupla-üreg témájú médiaállományokat.

A Dupla-üreg andezitben képződött gázhólyagbarlang, amely a Cserhátban helyezkedik el.

Leírás

A Cserhát keleti részén, Kelet-cserháti Tájvédelmi Körzetben, Sámsonháza belterületének az északnyugati szélén, a Csűd-hegy keleti lábánál, a településről északra kivezető műút mellett, az út déli oldalán, füves és cserjés domboldalban, egy már nem művelt, kicsi, kézműves kőfejtőnek a kis sziklafalában, körülbelül két méter magasan, 194 méter tengerszint feletti magasságban van a természetes jellegű, ovális alakú, vízszintes tengelyirányú, északkelet felé néző, 90 centiméter széles és 40 centiméter magas bejárata. A kőfejtő a híres, rekultivált, nagyon látványos, geológiai szempontból érdekes kőbányával szemben van. Két üreg van egymás mellett, amelyek közül az alsó, a sziklafal tövében nyíló, 1,4 méter hosszú üreg nem éri el a barlang méretet.

A szingenetikus, azaz a kőzettel egy időben keletkezett gázhólyagbarlang középső miocén andezitben jött létre. A két üreg képződése és formakincse hasonló. Egyszerű térformájú. Az ellipszis szelvénytípus a jellemző szelvénytípusa. A vízszintes kiterjedése 2,3 méter. A falakon jól megfigyelhető az egykori, viszkózus láva kelt tésztára emlékeztető felülete. A környékén jól látható az andezit folyásos szövete. A fal rétegesen, kérgesen válik el és a levált törmelékanyag fedi a barlang alját. A falakat foltokban fehér, földes, kéregszerű kiválások borítják. Enyhén emelkedik befelé és 2,5 méter után egy járhatatlan méretű résként folytatódik. A gyakorlatilag érintetlen barlang kúszva, szabadon megtekinthető.

Sámsonháza három barlangja közül az egyik. A másik kettő az elpusztult Sámsonházi-hólyagbarlang és az elveszett Csapás-tetői-barlang.

1988-ban volt először Dupla-üregnek nevezve a barlang az irodalmában. Előfordul irodalmában Dupla-barlang (Eszterhás 1997) néven is.

Kutatástörténet

Valószínűleg az itt végzett kőbányászat tárta fel. 1988. augusztus 21-én Eszterhás István vizsgálta meg egy terepbejáráskor, mérte fel és a felmérés alapján rajzolt egy alaprajzi barlangtérképet, egy hosszmetszet barlangtérképet és két keresztmetszetet, amelyek 1:50 méretarányban készültek. A barlangtérkép-lapon látható egy helyszínvázlat és a barlangtérkép-lap szerint a Kis-Zagyva-völgyben, 200 méter tengerszint feletti magasságban található a 3,9 méter hosszú barlang. Az Alba Regia Barlangkutató Csoport 1988. évi évkönyvébe bekerült a barlangtérkép-lap és a barlang részletes leírása. Az évkönyv szerint két egymás mellett lévő üreg a Dupla-üreg. A hosszadat együtt a két üregre vonatkozik. Az üregek belsejében lávalefolyások látszanak és a falai mentén hagymahéjszerű elválások vannak. A barlang kőzete alsó miocén slírre, echinoideás márgára települt piroxénandezit, amelyet lajtamészkő takar.

A csoport 1989. évi évkönyvében van egy helyszínrajz, amelyen látható a Dupla-üreg földrajzi elhelyezkedése. Az évkönyvben van egy összesítés a hegység barlangjairól, amely szerint Sámsonháza két barlangja közül az egyik. A listában az olvasható, hogy a hegység négy andezitben kialakult barlangjának az egyike a négy méter hosszú és 40 centiméter magas barlang.

Eszterhás István Magyarország nemkarsztos barlangjainak listája című kéziratában az olvasható, hogy az 5223-as barlangkataszteri területen lévő, sámsonházai Dupla-üreg andezitben alakult ki, valamint 4 méter hosszú és 0,5 méter magas. A felsorolás szerint a Cserhát kilenc nemkarsztos barlangjának egyike és Sámsonháza három nemkarsztos barlangjának egyike. A lista az 1989 végéig ismertté vált 220 darab nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 203 darab a barlang és 17 darab a mesterséges üreg, valamint az összeállítás szerint Kordos László 1984-es barlanglistájában 119 darab nemkarsztos barlang van felsorolva. A lista az 1989 végéig ismertté vált 220 darab nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 203 darab a barlang és 17 darab a mesterséges üreg.

Az Eszterhás István által írt, Magyarország nemkarsztos barlangjainak lajstroma című kéziratban szerepel a Cserhát 10 nemkarsztos kőzetben kialakult barlangja között, 3,5 méteres hosszúsággal, fél méteres magassággal. A felsorolás az 1993. év végéig ismertté vált 520 darab nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 478 darab a barlang és 42 darab a mesterséges üreg. Az MKBT Vulkánszpeleológiai Kollektívájának 1997. évi évkönyvében az van írva, hogy szilikátpizolitek vannak benne. Az évkönyvbe bekerült egy tanulmány az Északi-középhegység érdekesebb barlangjairól, amelyben meg van említve a barlang.

A 2001. november 12-én készült Magyarország nemkarsztos barlangjainak irodalomjegyzéke című kézirat barlangnévmutatójában szerepel a Dupla-üreg (Sámsonháza, Cserhát hegység) a barlanggal foglalkozó 6 írás megjelölésével. A 2004. évi Karsztfejlődésben 3,5 méter hosszú barlangként van említve és meg vannak adva EOV koordinátái. A 2006. április 12-én készült barlang nyilvántartólapja szerint a részletesen felmért barlang 2,5 méter hosszú, egy méter függőleges kiterjedésű, egy méter magas, 2,3 méter vízszintes kiterjedésű és 194 méter tengerszint feletti magasságban nyílik. Mivel a mellette nyíló alsó üreggel közös zárt szelvénye nincs, ezért az adatok csak a felső, barlang méretű üregre vonatkoznak. Jellege és genetikája is érdekes barlangtani szempontból, ezért érdemes megkülönböztetett védelemre. Gazda Attila szerint utólagos felszíni képződmények a falakat foltokban borító, fehér, földes, kéregszerű kiválások, amelyeknek anyaga nincs megállapítva. A 2017. évi Karsztfejlődésben van egy rövid leírás a barlangról és publikálva lett egy helyszínrajz, amelyen meg van jelölve helye.

Irodalom

További információk