Írói Olimpiász

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Írói Olimpiász, teljes nevén Erdélyi Írói Olimpiász (1923) irodalmi rendezvénysorozat Kolozsvárt a Janovics Jenő igazgatta Magyar Színház és a Haladás Lap- és Könyvkiadó Betéti Társaság keretében egyesült lapok (Vasárnapi Újság és Pásztortűz) közös rendezésében.

Megnyitás[szerkesztés]

1923. november 11-én a nagyváradi írók műsorával nyílt meg; ezen Gulácsy Irén, Marót Sándor, Tabéry Géza, és Hilf László egyfelvonásosait mutatták be, Bíró György, Kondor László és Ruth Klára verseit szavalták.

Második rendezvény[szerkesztés]

A második rendezvény 1923. november 18-án a marosvásárhelyiek műsora volt: Osvát Kálmán, Antalffy Endre és Molter Károly konferált, Berde Mária és Tompa László saját versét adta elő, Színi Lajos humoreszkkel szerepelt, Csergő Tamás és Balogh Endre prózai munkáiból olvasott fel.

3. rendezvény[szerkesztés]

A harmadik rendezvényen 1923. december 2-án Arad és a Bánság írói mutatkoztak be Kolozsvár közönségének; a műsoron Franyó Zoltán és Szombati-Szabó István versei, Nagy Dániel prózája, zeneszámok, táncszámok szerepeltek.

Epilógus[szerkesztés]

A Dózsa Endre, Janovics Jenő és Kuncz Aladár alkotta bírálóbizottság döntése szerint a vándorserlegként felajánlott antik ezüstkupát Marosvásárhely írói csoportja kapta, s terv szerint a rendezvény folytatását a KZST vállalta. „Hogy közönségébresztő? Erre valóban kitűnő eszköz. De felbecsülhetetlen a szellemek egy összhangba való kicsendítése szempontjából” – hirdette meg Szentimrei Jenő az Írói Olimpiász beharangozójában, a kolozsvári nyitás után azonban a főleg gazdasági természetű ellentétek az irodalmi szervezkedés terén ennél a kívánatos összhangnál erősebbeknek bizonyultak, s a rendezvénysorozat folytatása elmaradt.

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

  • Szabó Zsolt: Gyökerek után kutatva. Korunk, 1982/1.