Ugrás a tartalomhoz

Érdliget

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 14., 06:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Források: források --> jegyzetek AWB)
Érdliget
Az érdligeti kutyavár
Az érdligeti kutyavár
Érdliget címere
Érdliget címere
Közigazgatás
TelepülésÉrd
Irányítószám2030, 2036[1]
Népesség
Teljes népességismeretlen
Földrajzi adatok
Távolság a központtól5 km
Elhelyezkedése
Érdliget (Pest vármegye)
Érdliget
Érdliget
Pozíció Pest vármegye térképén
é. sz. 47° 22′ 42″, k. h. 18° 55′ 19″47.378370°N 18.922000°EKoordináták: é. sz. 47° 22′ 42″, k. h. 18° 55′ 19″47.378370°N 18.922000°E
Érdliget weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Érdliget témájú médiaállományokat.

Érdliget Érd keleti része, Budapest határa mellett található. Déli és nyugati határán Érd többi városrésze van, keleti határán Budapest (Nagytétény), északi határán pedig Diósd. Érdliget az Ófaluhoz hasonlóan Duna egykori árterületére épült.

Közlekedés

Érdről, Százhalombattáról és Budapestről egyaránt megközelíthető a 6-os úton és a városrészt délről elkerülő M6-os autópályán. A belvárosában található Érdliget megállóhely, budapesti határán Tétényliget (korábbi nevén Nagytétény-Érdliget) megállóhely, valamint a többi városrésszel lévő határán Érd alsó állomás és Érd felső megállóhely. Tétényliget a Budapest–Székesfehérvár-vasútvonalon, Érdliget a Budapest–Pusztaszabolcs-vasútvonalon van.

Közterületek

Érdliget déli részén van a 6-os út, a Budafoki út mellett. A Balatoni úttal is kereszteződésben van (körforgalom). Nagyobb utca a Duna utca még, ami igen hosszú, Érdliget déli részétől Érdliget vasúti megállóhelyig tart, innentől Pipacs utcaként folytatódik. Van egy szép alagútja, a 30-as vasútvonal Nagytétényi része halad át felette.

Vízrajz

A Sulák-patak

Két patakja van, a Sulák-patak és a Bara-árok. A Sulák-patak Érdliget középső részén ered, majd a Néra és a Garam utca mellett a 6-os úton át egy erdőben "találkozik" a Bara-árokkal. Ezután a Dunába folyik.

Látnivalók

Napház Galéria és Csuka Zoltán Emlékszoba

Az 1933-ban a Bauhaus stílusában épült házban élt a költő-műfordító Csuka Zoltán 1984-ig, haláláig. Az épületben ma az időszaki kiállításoknak helyet adó Napház Galéria és Csuka Zoltán Emlékszoba működik, a Csuka Zoltán Városi Könyvtár kezelésében.[2]

Egyéb látnivalók

  • Kutyavár
  • Flamingó Kemping
  • Korona Étterem és Cukrászda - Osváth Kft.
  • Pataki Cukrászda
  • Regina Mundi Ciszterci Nővérek Apátsága
  • Park/Játszótér (Balatoni út - Fürdő utca sarok)

Források