Zond–4

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szilas (vitalap | szerkesztései) 2019. július 20., 09:17-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Szojuz 7K–L1 kategória eltávolítva (a HotCattel))
Zond–4
A Szojuz 7K–L1 rajza
A Szojuz 7K–L1 rajza

Ország Szovjetunió
Küldetés típusaSzojuz 7K–L1
Küldetés
Indítás dátuma1968. március 2.
Indítás helyeBajkonuri űrrepülőtér
HordozórakétaProton–K
Az űrszonda
Tömeg5140 kg

Zond–4 (oroszul: Зонд–4) holdrepülésre szánt szovjet Szojuz 7K–L1 űrhajó, amelyet a Zond-program keretében személyzet nélkül indítottak.

Küldetés

Feladata a Szojuz 7K–L1 új űrhajó fedélzeti rendszereinek működési ellenőrzése űrkörülmények között. Az emberrel végrehajtott holdrepülés előkészítését szolgálta. A két prototípus, majd a Szojuz 7K–L1 két sikertelen indítása után a Zond–4 volt az űrhajó első sikeres repülése.

Jellemzői

1968. március 2-án a Bajkonuri űrrepülőtér indítóállomásról egy Proton hordozórakétával (UR-500K) indították Föld körüli parkolópályára. Hajtóművének beindításával, pályamódosítással a második kozmikus sebességet elérve indult a Hold felé. Pályaadatai segítették, hogy a Hold gravitációs hatását felhasználja visszatérésre. Az orbitális egység parkolópályája 88,41 perces, 51.53 fokos hajlásszögű, elliptikus pálya perigeuma 192 kilométer, az apogeuma 205 kilométer volt. Az alapműszereken túl protondetektorokat és rádiókapcsolat ellenőrzését elősegítő, különböző frekvencia tartományokban működő egységet szereltek fel.

1968. március 9-én visszatérve a Föld légkörébe, egy vezérlőhiba miatt a Guineai-öböl felett 10 kilométer magasságban megsemmisítették.

Technikai adatok

  • Energiaellátását akkumulátorok és napelemek összehangolt egysége biztosította.
  • Tömege 5140 kilogramm, hossza 4,5 méter, átmérője 2,72-2,2 méter. A hengeres testhez kapcsolódó napelemeinek fesztávolsága 10 méter.
  • Fő részei a visszatérő kabin és a műszaki egység.
    • A visszatérő kabin tartalma: rádió-vevőberendezés,- akkumulátorok,- hőszabályozó rendszer,- tudományos műszerek,- a kísérleti állatok és növények tartályai, a nagy felbontóképességű fotóberendezés.
    • A műszaki egység tartalma: vezérmű,- a telemetriai,- az energiaellátó és az orientációs rendszer,- a korrekciós és fékező hajtóművek,- a hőszabályozás elemei,- külső felületen a napelemek és a parabola antenna.

Források

Elődje:
Zond–3

Zond sorozat
1964–1970

Utódja:
Zond–5