Ugrás a tartalomhoz

Zoltán Gábor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. március 27., 06:00-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Zoltán Gábor
Született1960. március 15. (64 éves)
Budapest[1]
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
IskoláiSzínház- és Filmművészeti Főiskola (–1983)
Kitüntetései
SablonWikidataSegítség

Zoltán Gábor (Budapest, 1960. március 15.–) rendező, szerkesztő, író. Születése óta a Városmajor lakója. Évek óta kutatja lakóhelye nyilas, 1944/1945 kori történetét. Kutató munkája eredményeképpen született nagy sikerű regénye, az Orgia.

Életút

Gimnazistaként néhány novelláját megjelenésre elfogadták. Orvosnak készült, ismerősei javaslatára, Színművészeti Főiskolára is jelentkezett.[2] Vámos László tanítványaként, színház-rendező szakon végzett. Kőszínházi keretek között csak két szezonban tevékenykedett. Ezt követően alternatív társulatokkal dolgozott, majd a Magyar Rádió külső, később belső munkatársa lett. Sok tucatnyi hangjáték, irodalmi műsor szerkesztője, rendezője volt. 2011-ben az irodalmi műhely leépítésével, státuszát megszüntették. Másfél évtized után kezdett ismét írni. Első kötete 1997-ben jelent meg.

Rendezéseiből

Színház

A Színházi adattárban regisztrált bemutatóinak száma: 7..[3]

Művei

Orgia

A regény 2016-ban a Pesti Kalligram gondozásában jelent meg, rendkívüli sikert aratott mind az olvasók, mind az irodalmárok körében. A szerző átvehette a Déry Tibor-díjat és jelölést kapott az AEGON művészeti díjra is.

A mű keletkezéstörténetéről.[5] 1990-ben Marsal Éva, rádiós szerkesztő kért tőle anyagot a "Mi utcánk" című riport sorozatához. Ekkor szembesült a Városmajorban történt háború végi eseményekről. Történészi mélységű kutatómunkája produktumainak egy részét a Holmi közölte.[6][7][8]

A mű munkacíme Véresmajor volt. Ez dokumentarista regény, a szerző szerint további kutatások után esély van arra, hogy megjelenjen. Az Orgia történelmi mélységgel, hitelességgel készült szépirodalmi alkotás, melyben a gyilkosok eredeti, az áldozatok fiktív névvel szerepelnek.

Részlet Závada Pál laudációjából
Azok az eddig elképzelhetetlennek vélt rémtettek, amelyeknek a Renner nevű – áldozatból tettestárssá váló – főszereplőt követve a tanúi leszünk, szinte sokkolják az olvasót. Mégsem csupán az elborzasztó emberi cselekedetek pőre fölsorakoztatásán múlik ennek a könyvnek a roppant erős hatása, hanem a megformálás hogyanján is. Zoltán Gábor addig küzdött rettenetes anyagával, míg meg nem tudta úgy ragadni, hogy igazi regényhez méltó ereje támadjon, és olvasójára így hasson átütően.

Hang és kép

Díjai

Jegyzetek

Források