Sándor Károly Labdarúgó Akadémia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 28., 08:24-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (0 forrás archiválása és 2 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)
Sándor Károly Labdarúgó Akadémia
Csapatadatok
Székhely20012019 Agárd
2019Budapest, Magyarország
Alapítva2001
Klubszínekkékfehér
StadionLantos Mihály Sportközpont
ElnökHUN Salkovics Gábor
Csapatmezek
Hazai
Idegenbeli
Hivatalos honlap
Sándor Károly Labdarúgó Akadémia honlapja

A Sándor Károly Labdarúgó Akadémia az MTK Budapest FC akadémiája. Nevét Sándor Károly Csikarról kapta.

Az akadémia székhelye 2001 és 2019 között

Fekvése

2001 és 2019 között

A Sándor Károly Labdarúgó Akadémia a Velencei-tó mellett, Agárdon működött. Főépülete egy 3000 m² alapterületű, klasszicista stílusban épült kastély, a Nádasdy-kastély volt. Edzőközpontja 35000 m²-en terült el. A létesítmény egy 46000 m²-es, különleges szépségű ősparkban működött. A parkban műfüves edzőpálya, műfüves talajú rúgófal és lábtenisz pálya, valamint füves edzésterület is segítette a fiatalok fejlődését. Az edzőkomplexumban két nemzetközi szabványnak megfelelő méretű füves, valamint egy legújabb generációs, villanyvilágítással felszerelt műfüves edzőpályája állt a játékosok rendelkezésére. A csapatokat hat nagyméretű öltöző várta.[1]

2019 óta

Az agárdi kastély 2019 nyaráig szolgált az akadémia otthonául, majd átköltöztették Budapestre.[2] A költözés célja az volt, hogy az akadémiát még közelebb hozzák a felnőtt csapathoz, emiatt készültek el az Új Hidegkuti Nándor Stadion szomszédságában épülő budapesti akadémia tervei is.

Az építkezés ideje alatt az akadémiai korosztályok az MTK utánpótlásközpontjában, a Lantos Mihály Sportcentrumban készülnek. A Sportközpontban három füves pálya áll az akadémia rendelkezésére, néhány hónapon belül pedig elkészül az új műfüves pálya, ahol a téli időszakban készülhetnek a játékosok. A sportközpont számos kiszolgáló helyisége - néhány öltöző, edzői szoba, konditerem, egészségügyi szoba - is megújult.[3] A kollégiumi ellátást a Váci Mihály Kollégiumban biztosítják. A játékosok oktatását több különböző iskolában oldják meg, így biztosítva a különböző tanulmányi előmenetelű játékosok differenciált, a képzéssel összehangolt oktatását.[4]

Sándor Károly szobra

Sándor Károly szobrát Agárdon 2015. szeptemberében avatták fel.[5] A szobor 2016-ban átkerült a felújított Hidegkuti Nándor Stadion elé.[6]

Története

Az akadémiát Várszegi Gábor alapította. Ez akkoriban érthetetlen újítás volt, de pár évvel később több másik magyar csapat is megkezdte az akadémiája működtetését. Várszegi az alapítás előtt végigjárta a világ 25 legjelentősebb akadémiáját, mindenhol alaposan áttanulmányozta az intézmények szervezetét, működését, és ebből próbálta kihozni a legtöbbet. Az akadémia megalapításától fogva a képzést helyezte az MTK-modell középpontjába, és folyamatosan látogatta az edzéseket, mérkőzéseket, ismert minden játékost.

Az agárdi 18 év alatt több mint 100 élvonalbeli játékos került ki onnan, aminek köszönhetően elárasztották az NBI-et az ott nevelkedő labdarúgók. Éveken át nagyítóval kellett keresni azt az NBI-es csapatot, amelynek összeállításában nem szerepelt MTK-nevelésű játékos. A 100 játékosból több mint 20-an bemutatkozhattak a felnőtt válogatottban.

A fiatalok felnőttcsapatba való beépítésére épülő rendszer 2008-ban ért csúcsra, amikor a felnőtt együttes úgy nyert NB I-es bajnoki címet, hogy keretében csak elvétve volt olyan játékos, aki ne a Sándor Károly Labdarúgó Akadémián nevelkedett volna.[7]

Egy 2017-es adat szerint az MTK labdarúgó-akadémiája akkor 49 játékost adott Európa 31 legfontosabb bajnokságába, ezzel az előkelő ötödik helyen állt Európa legelismertebb műhelyei közt.[8] A 2020-as rangsor szerint 29 olyan játékos szerepel Európa 31 legmagasabban jegyzett bajnokságában, akik 15 és 21 éves koruk között legalább 3 évet a Sándor Károly Akadémián töltöttek.[9]

Kapcsolatok klubokkal

Külföldi csapatok

Hazai csapatok

Neves játékosai

Jegyzetek

  1. Archivált másolat. [2017. június 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. június 16.)
  2. Labdarúgás: a világ változik – a Sándor Károly Akadémia ezért is költözik. UtánpótlásSport, 2019. október 5. (Hozzáférés: 2020. november 15.)
  3. A Sándor Károly Labdarúgó Akadémia hivatalos honlapja (magyar nyelven). www.sandorkaroly.hu. (Hozzáférés: 2020. november 15.)
  4. A Sándor Károly Labdarúgó Akadémia hivatalos honlapja (magyar nyelven). www.sandorkaroly.hu. (Hozzáférés: 2020. november 15.)
  5. http://mtk.hu/hirek/dr-deutsch-tamas-beszede[halott link]
  6. nemzetisport.hu: MTK: az új stadion előtt felavatták Sándor Károly szobrát - NSO (magyar nyelven). NSO.hu, 2016. november 20. (Hozzáférés: 2020. november 15.)
  7. Köszönjük Agárd! (magyar nyelven). koszonjuk-agard. (Hozzáférés: 2020. november 15.)[halott link]
  8. Az MTK jobb a Real Madridnál és a Manchester Unitednél (magyar nyelven). 24.hu, 2013. március 28. (Hozzáférés: 2020. november 15.)
  9. NB I: Európa legjobb nevelőegyesületei között az MTK – itt a lista (lapszemle) (magyar nyelven). nb-i-europa-legjobb-neveloegyesuletei-kozott-az-mtk-itt-a-lista-lapszemle. (Hozzáférés: 2020. november 15.)
  10. Együttműködés a Liverpool és a Sándor Károly Akadémia között - NSO (magyar nyelven). NSO.hu, 2007. június 12. (Hozzáférés: 2020. november 15.)
  11. a b c d e f Több egyesülettel partneri megállapodást kötöttünk (angol nyelven). tobb-egyesulettel-partneri-megallapodast-kotottunk. (Hozzáférés: 2020. november 16.)[halott link]