Szent Miklós-plébániatemplom és minorita rendház (Szeged-Felsőváros)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hkoala (vitalap | szerkesztései) 2021. április 21., 18:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Hkoala átnevezte a(z) Szent Miklós-plébániatemplom és minorita rendház (Szeged-Felsőváros)/Új lapot a következő névre: Szent Miklós-plébániatemplom és minorita rendház (Szeged-Felsőváros))
Szent Miklós-plébániatemplom és minorita rendház
EgyházmegyeSzeged-Csanádi egyházmegye
Építési adatok
Építése1754-1767
StílusKésőbarokk
Elérhetőség
TelepülésSzeged (Felsőváros)
Hely6721 Szeged, Munkácsy u. 7
Elhelyezkedése
Szent Miklós-plébániatemplom és minorita rendház (Szeged)
Szent Miklós-plébániatemplom és minorita rendház
Szent Miklós-plébániatemplom és minorita rendház
Pozíció Szeged térképén
é. sz. 46° 15′ 31″, k. h. 20° 09′ 31″Koordináták: é. sz. 46° 15′ 31″, k. h. 20° 09′ 31″
Térkép
SablonWikidataSegítség

A szegedi Szent Miklós-templom 1754-1767 közt épült későbarokk stílusú épület. A tervező Lechner Vencel. Dobi János szegedi építőmester építette fel a középkori apátsági templom helyére.

Története

A templom helyén már 1225-ben egy prosperáló apátsági templom volt található, aminek akkor is Szent Miklós volt a védőszentje, mivel a hajósoknak halászoknak és a vizen járóknak is ő volt a patrónusa, és mivel a helyiek ezzel foglalkoztak, fontos volt számukra a szent.

Ez a templom a tatárjárás idején (1241-42) elpusztult. Az azután következő templomot domonkos rendi szerzetesek építették, miután 1318-ban letelepedtek Szegeden. Ahogy a legtöbb alföldi templom, ez is áldozatul esett a török hódoltság pusztításának.

1739-ben minorita szerzetesek érkeztek szegedre, akik 1747-re új kolostort építettek. 1767-ben elkészült a mai későbarokk templom. A fapadokat a helyi minoriták faragták ebben az évben (Stöckerle József, Szerkesz József és Borsi Simon). A klasszicista stílusú főoltár 1806-ban készült el. A (már korábban elkészült) oltárképen Szent Miklós található: ennek a festője ismeretlen. Az oltárkövet Zahnt Ferenc márványművész készítette. 1887-ben tűzkár történt a templomban, de már a következő évben felújították, így megkapta a ma látható későbarokk homlokzatát.

Érdekességek

Annak ellenére, hogy barokk a templom, mégis a falai olyan magasak, mint egy gótikus templomé. Érdemes összehasonlítani a Szeged-alsóvárosi templommal, ami már valóban gótikus.

Források