Schück Bernát

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gbarta (vitalap | szerkesztései) 2021. április 21., 17:03-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Schück Bernát
Született1872
Karcag
Elhunyt20. század
Temesvár
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
SablonWikidataSegítség

Schück Bernát (Karcag, 1872. december 1.Temesvár, ?) rabbi, izraelita teológiai író.

Életútja, munkássága

A karcagi kerület főrabbijának, Schück Salamonnak (1844–1916) és Rosenfeld Rózának a fia. Tanulmányait a pozsonyi rabbiiskolában végezte; később bajorországi egyetemeken a bölcseletet és a keleti nyelveket tanulmányozta. Fiatalabb korában tárcákat fordított németből, és önálló írásokat is közölt magyarországi hírlapokban. A temesvár-józsefvárosi ortodox zsidó hitközség főrabbijaként szolgált, tagja volt az 1918 decemberében Temesvárt alakult Zsidó Nemzeti Szövetség Intéző Bizottságának. 1898. november 14-én Várpalotán házasságot kötött Singer Sárával.[1]

Több tanulmánya és könyve jelent meg. Megírta a zsidó nemzeti mozgalom történetét. Zsidó szövegrészek beiktatásával magyarul és németül Temesváron jelentette meg 1904-ben Hit és állam c. munkáját, amelyben a vallás helyét és szerepét elemezte s taglalta a modern államban.

Jegyzetek

Források

További információk

  • Gidó Attila (szerk.): Úton. Erdélyi zsidó társadalom- és nemzetépítési kísérletek. 1918–1940 (Csíkszereda, 2009. 470).