Schiller-fácán

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 193.225.127.34 (vitalap) 2021. március 11., 11:23-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Schiller-fácán
A kakas
A kakas
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Tyúkalakúak (Galliformes)
Család: Fácánfélék (Phasianidae)
Alcsalád: Fácánformák (Phasianinae)
Nemzetség: Phasianini
Nem: Phasianus
Faj: P. versicolor
Tudományos név
Phasianus versicolor
Vieillot, 1817
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Schiller-fácán témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Schiller-fácán témájú médiaállományokat és Schiller-fácán témájú kategóriát.

Hím

A Schiller-fácán vagy más néven zöld fácán (Phasianus versicolor) a madarak osztályának tyúkalakúak (Galliformes) rendjébe és a fácánfélék (Phasianidae) családjába tartozó faj. Kiji (雉子) néven japán nemzeti madarának számít.[1]

Rendszerezés

Egyes rendszerezések szerint a fácán (Phasianus colchicus) egyik alfaja Phasianus colchicus versicolor.

Előfordulása

Japán területén honos. A szigetország nagyobb szigetei közül Honsú, Kjúsú és Sikoku szigetén honos, de előfordul néhány kisebb szigeten is.

Elsősorban alföldi vidékeken élő faj, ahol a mezők és a nyíltabb erdők madara. Japánban a vadászható madárfélék közül az egyik legkedveltebb.

Több felé betelepítették szerte a Földön, így a Hawaii-szigetekre, az Amerikai Egyesült Államok egyes államaiba és Nyugat-Európa több országába is, mint vadászható fajt. Azért kedvelik, mert a fácánnal szemben az erdősült területeken is jól fenn tud maradni.

Alfajai

  • Phasianus versicolor versicolor
  • Phasianus versicolor robustipes
  • Phasianus versicolor tanensis
  • Phasianus versicolor tokhaidi

Megjelenése

Észrevehetően apróbb termetű, mint a közeli rokon fácán alfajai. A hím hossza 81,5 cm, súlya 1-1,5 kilogramm. A tojó jóval kisebb, testhossza 58 centiméter, ritkán éri el az egy kilogrammot.

A kakasnak igen díszes tollazata van, de a tojónak nincs ilyen díszes tollazata. A hímek melle fémfényű zöldes, teste kékesszürke, feje zöld, torka kékes. A hímek fején tollfül látható. Nyakgyűrűje alig észrevehető.

Szaporodása

A Schiller-fácán tojása

A faj szaporodási időszaka áprilistól június elejéig tart. Egy fészekalj 6-12 olajzöld tojásból áll, melyeken a tojó 23-25 napig kotlik.

Jegyzetek

  1. Kokucho(The national bird). japanlink.co.jp. (Hozzáférés: 2010. augusztus 9.)

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Buntfasan című német Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források