Richard S. Ewell

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Sierrahun (vitalap | szerkesztései) 2021. május 31., 22:13-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Richard Stoddert Ewell
Született1817. február 8.[1][2]
Georgetown
Meghalt1872. január 25. (54 évesen)[1][2]
Spring Hill
SírhelyNashville City Cemetery
Állampolgárságaamerikai
Nemzetisége Amerikai Egyesült Államok
Amerikai Konföderációs Államok
Fegyvernem
Szolgálati ideje1840–1861 (USA)
1861–65 (CSA)
Rendfokozata százados (USA)
Altábornagy (CSA)
CsatáiMexikói–amerikai háború Indián háborúk

Benneville expedíció (1857)

Amerikai polgárháború

Halál okatüdőgyulladás
SzüleiElizabeth Ewell
Thomas Ewell
RokonaiBenjamin Stodder nagyapa
IskoláiWest Point
Civilbenültetvényes arisztokrata

Richard Stoddert Ewell aláírása
Richard Stoddert Ewell aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz Richard Stoddert Ewell témájú médiaállományokat.

Richard Stoddert Ewell (Georgetown, Washington, D.C, 1817. február 8.Spring Hill, Tennessee, 1872. január 25.) az Amerikai Egyesült Államok tisztje és a Amerikai Konföderációs Államok tábornoka volt az amerikai polgárháború során. Harcolt a Mexikói–amerikai háborúban. Mint Stonewall Jackson és Robert E. Lee rangidős beosztottja szerzett hírnevet és harcolt a háború jelentős részében. 1862 augusztusában a Második manassasi csatában ellőtték a lábát. Több hónapnyi lábadozása alatt feleségül vette élete nagy szerelmét, az óriási birtokokkal özvegyen maradt unokatestvérét, Lizzie-t. Emlékét beárnyékolja a Gettysburgi csatában és Spotsylvania Court House-i csata alkalmával mutatott magatartása, mely sok vitára adott okot. Lee kimerültségére hivatkozva leváltotta és a richmondi tartalék irányítására helyezte át. 1865. április 6-án a Sayler's Creek-i ütközetben fogságba esett. A háború mindössze pár nappal tovább tartott, mert Lee megadta magát. Pár hónappal később szabadult a fogságból és visszatért dúsgazdag feleségéhez.

Élete és karrierje korai szakasza

Ewell Georgetown nevű helységben született, mely ma Washington, vagyis a főváros része. 3 éves korától fogva Prince William megyében nevelkedett egy Manassas környéki, Stony Lonesome-nak (Magányos Köves) nevezett birtokon.[3] Dr. Thomas és Elizabeth Stoddert Ewell harmadik fia volt és Benjamin Stoddert, az első tengerészeti miniszter unokája. Szintén unokája volt a Függetlenségi háború hősének, Jesse Ewell ezredesnek. Bátya Benjamin Stoddert Ewell névre hallgatott.[4] 1840-ben diplomázott a West Point katonai akadémián, 42 végzős diák közül a 13. eredménnyel. Hadnagyi rangot kapott a 1. US dragonyosezredben, ahol 1845-ben előléptették főhadnaggyá. 1843 és 45 között Philip St. George Cooke-kal és Stephen W. Kearny-val szolgált. Kíséretet adtak a Santa Fe úton és az Oregon ösvényen.[5] A mexikói-amerikai háborúban Winfield Scott hadseregében harcolt, s a Contrerasi ütközetben és Churubuscói ütközetben mutatott hősies magatartása miatt előléptették századossá. Contrerasnál Robert E. Lee mérnök századossal végzett éjszakai felderítést.

A háború után Ewell Benjamin Bonneville ezredes mellett Új-Mexikóban feltérképezte a Gadsden-vételben vásárolt földet. 1859-ben egy apacsokkal vívott összecsapásban megsebesült.[4] 1860-ban az arizonai Fort Buchanan erődjének irányítása közben megbetegedett és kénytelen volt hazatérni a vadnyugatról Virginiába, hogy felépüljön.[5] Saját állapotát később így jellemezte: nagyon beteg voltam, szédültem, rosszul voltam és most nagyban tehetetlen vagyok, és néha a láz hidegrázása jön rám.[6] A betegség és sebesülések az eljövendő polgárháborús időkben is nem kevés gondot okoztak neki.<

Jegyzetek

  1. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  2. a b BnF források (francia nyelven)
  3. Pfanz, p. 6.
  4. a b Eicher, p. 229.
  5. a b Fredriksen, p. 664.
  6. Pfanz, p. 119.