Német birodalmi márka

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Montecuccoli08 (vitalap | szerkesztései) 2020. május 2., 17:04-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Német birodalmi márka
(Deutsche Reichsmark (németül))
50 birodalmi márka (1933)
50 birodalmi márka (1933)
50 birodalmi pfennig (192?)
50 birodalmi pfennig (192?)

Devizajelℛℳ (RM)
OrszágNémet Birodalom

Váltópénz
Reichspfennig (Rpf.)1/100
Érmék
Használatban1, 2, 5, 10, 50 Reichspfennig
1, 2, 5 Reichsmark
Bankjegyek
Használatban5, 10 , 20 , 50 , 100, 1000 Reichsmark
Kibocsátó
Központi bankReichsbank

Ez az infobox a megadott pénznem bevonás előtti utolsó érvényes adatait tartalmazza.
A Wikimédia Commons tartalmaz Német birodalmi márka témájú médiaállományokat.

A birodalmi márka (németül: Reichsmark; jele: ℛℳ vagy RM) a Német Birodalom pénzneme volt 1924 és 1948 között. Váltópénze a birodalmi pfennig volt (Reichspfennig; 1 birodalmi márka = 100 birodalmi pfennig).

Az első világháború előtti márka bankjegyeinek aranyra történő átváltását a háború kitörésekor megszüntették, a márka így papírértékké vált, a vesztes háború utáni gazdasági-pénzügyi válság hiperinflációhoz vezetett. A birodalmi márka bevezetését az 1923-ban kibocsátott járadékmárkához (Rentenmark) köthető stabilizációs program tette lehetővé. Miután az inflációt sikerült visszaszorítani, egy 1924. augusztus 30-án kelt törvény október 11-i hatállyal elrendelte a birodalmi márka forgalomba hozatalát és törvényes fizetőeszközként való elfogadását. Értéke megegyezett a járadékmárkáéval, árfolyamát az aranystandardhoz kötötték a háború előtti aranymárkáéval megegyező paritáson.

Már a törvény életbe lépése előtt forgalomba kerültek a korábbi réz egy- és kétpfennigesek, illetve megindult az ezüst egy- és hárommárkások (még csak Mark és nem Reichsmark felirattal) verése. Tervezték a császárság idején vert arany tíz- és húszmárkások ismételt bevezetését is, de ez nem történt meg. Végül 1, 2, 4 (csak 1932-ben), 5, 10 és 50 birodalmi pfennigeseket, valamint 1, 2, 3 és 5 birodalmi márkásokat vertek.

A birodalmi márka a második világháború után is forgalomban maradt egy ideig, a szövetségesek megszállási papírpénzeket (Allied-Military Currency) is kiadtak, ezeket a címleteket az Egyesült Államokban és a Szovjetunióban nyomtatták. Forgalma 1948. június 20-án szűnt meg, a nyugati szövetségesek által megszállt területeken a német márkát, a szovjet megszállási övezetben a kelet-német márkát vezették be.

Papírpénzek

A német birodalmi márka papírpénzei

A birodalmi márka papírpénzeit több kibocsátó adta ki, ugyanis a német jegybank, a Reichsbank (Birodalmi Bank) nem rendelkezett bankjegy kiadási monopóliummal.

Jegyzetek

Források