Ugrás a tartalomhoz

Máktea

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szaszicska (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 04:02-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (némi korr, valószínűleg egy lektorálás is ráférne)

A máktea a száraz kicsépelt kerti mák gubójának forrázatából készül, régies neve a mákony.[1] Morfin és egyéb izokinolinos alkaloid tartalma körülbelül megegyezik az ópiuméval.

Az ókorban

A mákteát már az ókori Egyiptomban és Mezopotámiában is fogyasztották, Kínában pedig körülbelül négyezer éve isznak ilyen teát, és szívnak ópiumot.

Előállítása, hatása

Vízben főzik az apróra tört máktokot, és forrás után szűrik. A morfin vízben való oldhatóságát háztartási nátrium-hidrogén-karbonáttal segítik. Az így készült mákteát gyógyszerekkel kombinálva fogyasztják.

2002-ig Noxiron (Doriden) tablettával kombinálták, majd e tabletta megszűnése után Tardyl tablettával[halott link] kombinálták. A Tardyl 2007-ben végleg megszűnt.[2] A kombináció oka nemcsak a nyugtató hatásának élvezete, hanem hogy a hatóanyaga, a glutetimid a CYP2D6 enzimre serkentőként hat, ezért a máktea kodeintartalmát sokkal nagyobb rekreációs értékű morfinná alakítja a szervezet, az alapállapotnál sokkal nagyobb százalékban.

Napjainkban különböző barbiturátokkal és egyéb nyugtatókkal kombinálják. Elvonási tünetei súlyosabbak a morfinénál, mivel a mákban lévő összes izokinolinos vegyületet tartalmazza.

Jegyzetek

Források

További információ