Mola ramsayi

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DenesFeri (vitalap | szerkesztései) 2020. február 19., 14:27-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Irodalom)
Mola ramsayi
Kifogott példány
Kifogott példány
Természetvédelmi státusz
Nem szerepel a Vörös listán
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Csontos halak (Osteichthyes)
Osztály: Sugarasúszójú halak (Actinopterygii)
Alosztály: Újúszójúak (Neopterygii)
Alosztályág: Valódi csontoshalak (Teleostei)
Öregrend: Tüskésúszójúak (Acanthopterygii)
Csoport: Percomorpha
Rend: Gömbhalalakúak (Tetraodontiformes)
Alrend: Tetraodontoidei
Család: Holdhalfélék (Molidae)
Nem: Mola
Kölreuter, 1766
Faj: M. ramsayi
Tudományos név
Mola ramsayi
(Giglioli, 1883)
Szinonimák
  • Orthagoriscus eurypterus Philippi, 1892
  • Orthragoriscus eurypterus Philippi, 1892
  • Orthragoriscus ramsayi Giglioli, 1883
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Mola ramsayi témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Mola ramsayi témájú kategóriát.

A Mola ramsayi a sugarasúszójú halak (Actinopterygii) osztályának gömbhalalakúak (Tetraodontiformes) rendjébe, ezen belül a holdhalfélék (Molidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

A Mola ramsayi a déli félgömb óriás hala. Megtalálható a Csendes-óceán délnyugati részén, Ausztrália és Új-Zéland partjainál, és az óceán délkeleti részén is, Chile partjánál. A Mola ramsayi elterjedési területe átnyúlik az Atlanti-óceán déli részére is, egészen Dél-Afrikáig.[1]

Megjelenése

A halnak kicsi a szája. Fogai csőrszerű képződménybe forrtak össze. Néha eléri a testvér fajnak, vagyis a holdhalnak a legnagyobb méretét is, a 3,2 méteres hosszúságot.[2]

Életmódja

Táplálékának legnagyobb részét a medúzák (Medusozoa) alkotják, azonban ezt a nem túl tápláló étrendjét kígyókarúakkal (Ophiuroidea), kisebb csontos halakkal, állati és növényi planktonnal, Salpidae-fajokkal és puhatestűekkel egészíti ki.[3]

Jegyzetek

  1. Fishbase.org
  2. Ocean Sunfish Australianmuseum.net.au
  3. Appeltans, W., Bouchet, P., Boxshall, G.A., Fauchald, K., Gordon, D.P., Hoeksema, B.W., Poore, G.C.B., van Soest, R.W.M., Stöhr, S., Walter, T.C., Costello, M.J. (eds.) (2010) World Register of Marine Species (WoRMS)

Források

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Southern Ocean Sunfish című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Irodalom

  • Glover, C.J.M. in Gomon, M.F., Glover, C.J.M. & R.H. Kuiter (Eds). (1994). The Fishes of Australia's South Coast. State Print, Adelaide. Pp. 992.
  • Hutchins, B. & R. Swainston. (1986). Sea Fishes of Southern Australia. Complete Field Guide for Anglers and Divers. Swainston Publishing. Pp. 180.
  • Last, P.R., E.O.G. Scott & F.H. Talbot. (1983). Fishes of Tasmania. Tasmanian Fisheries Development Authority. Pp. 563.
  • Hutchins, B. & M. Thompson. 1983. The Marine and Estuarine Fishes of South-western Australia. Western Australian Museum. Pp. 103.