Máltai Tanulmányok

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A Máltai Tanulmányok 2022. évi 4. számának borítóképe

A Máltai Tanulmányok a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megalapításának harmincadik évfordulójához kapcsolódóan létrehozott, társadalomtudományokkal foglalkozó, szaklektorált magyar nyelvű folyóirat. Interdiszciplináris megközelítésben a mentálhigiéné, a pszichológia, a szociológia, a szociális munka, a szociálpolitika, a geopolitika, a pedagógia, a történettudomány, a nevelés, valamint a nemzetközi kapcsolatok és a nemzetközi segélyezés területéről közöl tanulmányokat, egyes témákat kiemelten kezelve.

Célja, hogy tudományos igényességgel, elméleti szinten is reflektáljon a karitatív gyakorlat megvalósítására, a minket körülvevő világ fontos kihívásaira, a segítőszakma meghatározó eredményeire, eseményeire, az egyes kutatások főbb irányaira és más közérdeklődésre számot tartó szociális témákra. A lap elektronikus és nyomtatott változatban évente négyszer jelenik meg.

Története[szerkesztés]

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat fennállásának 30. évfordulóján, 2019-ben határozta el, hogy a három évtizedes karitatív tevékenysége során összegyűlt tapasztalataira építve, azokat is hasznosítva egy társadalomtudományokkal foglalkozó, szaklektorált folyóiratot indít Máltai Tanulmányok néven.

Szerkesztőség[szerkesztés]

Felelős Kiadó: Kozma Imre

Főszerkesztő: Solymári Dániel

Szerkesztőbizottság[szerkesztés]

Tudományos tanácsadó testület[szerkesztés]

Tudományos háttér, indexálás[szerkesztés]

A Máltai Tanulmányok a szerkesztőbizottság által meghatározott szakmai és etikai irányelvek alapján működik, ezen irányelvek teljes összhangban állnak a Publikációs Etikai Bizottság (Committee on Publication Ethics – COPE) irányelveivel, valamint a Magyar Tudományos Akadémia  Tudományetikai Kódexével. A folyóirat megtalálható a CIEPS-ben (The International Centre for the registration of serial publications), a Magyar Tudományos Művek Tárában, a MATARKA-ban, vagy az Országos Széchényi Könyvtár Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis ában.

A Máltai Tanulmányok a Magyar Tudományos Akadémia II. Filozófiai és Történettudományok Osztálya által indexált, az Osztály folyóiratlistáján szereplő tudományos folyóirat.

Az MTA IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya által a folyóirat a következő besorolású:

  • Állam- és Jogtudományi Bizottság: D kategória
  • Politikatudományi Bizottság: C kategória
  • Regionális Tudományok Bizottsága: C kategória
  • Szociológiai Tudományos Bizottság: D kategória

Repertórium[szerkesztés]

2019[szerkesztés]

2020[szerkesztés]

2021[szerkesztés]

2022[szerkesztés]

2023[szerkesztés]

Rovatok[szerkesztés]

Alapgondolat[szerkesztés]

Vezércikk, a lapszám felvezető tanulmánya

Itthon[szerkesztés]

Az adott téma honi vonatkozását körüljáró tanulmányok

Kitekintő[szerkesztés]

Az adott téma feldolgozása nemzetközi perspektívából

Messzelátó[szerkesztés]

Recenzió a lapszámhoz kapcsolódó szakterület egy meghatározó alapművéről

Nagyító[szerkesztés]

Recenzió egy friss kiadású releváns szakkönyvről

Terepen[szerkesztés]

A tematikus számhoz kapcsolódó tapasztalatok, esettanulmányok

Utóhang[szerkesztés]

Reflexiók, az aktuális számhoz kapcsolódó írások - csak online

Kapcsolódó tartalmak[szerkesztés]

A Máltai Tanulmányok legfrissebb kiadványát minden negyedévben egy, a nagyközönség számára is nyitott kerekasztal-beszélgetésen mutatják be, ahol a folyóirat szerzőivel az adott szám témájáról cserélnek véleményt. Az interdiszciplináris diskurzus rövidített formában is felkerül honlapra, csakúgy, mint a szakterületek egy-egy képviselőjével készített interjúk.

A kerekasztal-beszélgetések és interjúk audio formátumban a jelentősebb podcast-csatornákon - Apple podcast, Google Podcast, Soundcloud, Spotify, Spreaker, Podpad és egyéb szolgáltatók felületein - meghallgathatóak.

Egyéb információk[szerkesztés]

  • Megjelenési gyakoriság: évente négy lapszám
  • Bírálati rendszer: double-blind peer review
  • Hozzáférés: nyílt (Open Access)
  • Publikációs díj (APC): nincs
  • DOI: 10.56699/MT.2023.4.1

Források[szerkesztés]