Lampich Árpád

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen B.Zsoltbot (vitalap | szerkesztései) 2021. április 2., 22:06-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (AWB)
Lampich Árpád
SzületettLampich Árpád
1898. május 11.
Budapest
Elhunyt1956. április 30. (57 évesen)
Esztergom
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar magyar
SzüleiLampich Antal
Müller Jozefa
Foglalkozásagépészmérnök, repülőgép tervező
A Wikimédia Commons tartalmaz Lampich Árpád témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Lampich Árpád (Budapest, 1898. május 11.[1]Esztergom, 1956. április 30.) magyar gépészmérnök, repülőgép tervező.

Életpálya

Budapesten született Lampich Antal ércöntő és Müller Jozefa gyermekeként. A Műegyetemen jelentkezett pilóta-tanfolyamra. Az Műegyetemi Sportrepülő Egyesület (MSrE) tervezőirodáját és műhelyét 1921-től irányította, ahol repülőgép-tervezéssel és építéssel foglalkozott. A műhely irányítását 1929-ben Bánhidi Antal vette át.

Emléktáblája esztergomi házán (Széchenyi tér 24.)

1924-ben a világ első motoros vitorlázó repülőgép, az az L–1 megépítője, melyet 12 LE-s Thorotzkai-motorral szerelt fel. Ugyanebben az évben Budapesten házasságot kötött Szücs Piroska Máriával, akivel 10 évvel később elváltak.[2]

1925. szeptember 4-én elkészült a Lampich L2 típusú könnyű repülőgép. A sárkányt Lampich Árpád szerkesztette, az üzembiztos 13,2 kW-os (18 LE) motort Thorotzkai Péter tervezte.

1927-ben Bánhidi Antallal közösen tervezett és épített 200 kg önsúlyon aluli gépet. A 62,5 kW-os WM–Siemens SH–11 motorral felszerelt BL–6 (BL – Bánhidi–Lampich) volt az első magyarországi kétüléses iskolagép

Rubik Ernő 1931 nyarán Lampich egyik gépének építésébe kapcsolódott be, amelyet Budapesten, a Mester utcában készítettek egy gazdag üzletember megrendelésére. Bécsben a Hopfner Flugzeugbau szerkesztőmérnöke, majd a Győri Vagongyár repülőgép-osztályán, később a Sportárutermelő Vállalat vitorlázó-repülőgép-üzemében dolgozott Esztergomban. A 40-es évek végén építette meg munkatársaival (Balogh János, Kapuvári Jenő, Pusztai Béla, Sónyi Gusztáv, Dr. Szomolányi Károly) a Győr II-t, az első magyar fémépítésű teljesítményvitorlázó gépet. A II. világháború után részt vett a magyar sportrepülés újjáépítésében.

Sportegyesületei

Az 1921-ben a Lampich Árpád, Bánhidi Antal, Maier József, Kintses László és Rotter Lajos által megszervezett Műegyetemi Sportrepülő Egyesületet (MSrE) alapító tagja.

Sporteredmények

  • Mátyásföld – Monor közötti távrepüléssel megdöntötte a kis teljesítményű gépek zártkörű repülésének világrekordját.
  • Lampich L-2 típusú repülőgép három világrekordot repült (1927, 1928, 1930) és távolsági világrekordja után, annak végcéljáról az L-2 Róma nevet kapta.

Képgaléria

Jegyzetek

Források

Külső hivatkozások