Kutrucz Gizella

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2020. július 18., 09:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.1)
Kutrucz Gizella
Született1921
Szimő, Csehszlovákia
Elhunyt2005. február 10. (83-84 évesen)
Budapest?
Állampolgársága
Nemzetiségemagyar
HázastársaDr. Balogh Elemér
Gyermekeikét gyermek
Foglalkozásapártmunkás, újságíró
SablonWikidataSegítség

Kutrucz Gizella (Férjezett neve: Dr. Balogh Elemérné; Szimő, Csehszlovákia, 1921. – Budapest? 2005. február 10.[1]) pártmunkás, újságíró.

Élete

Fiatalon csatlakozott az illegális kommunista mozgalomhoz. Ennek kapcsán ismerte meg későbbi férjét, Balogh Elemér filozófust. Egy lányuk született. Az ellenállási mozgalomban együtt dolgozott a Györffy-kollégistákkal. Többek között részt vett Hegedüs András és néhány fogolytársa megszöktetésében és bujtatásában is. 1946-1948 között a debreceni népi kollégiumok szervezését segítette.

A felszabadulás után különféle pártbeosztásokban dolgozott, akkori kifejezéssel pártmunkás volt. Egy időben Rajk László titkárságát vezette. 1956 után is a pártapparátusban tevékenykedett, a Pártközpontban dolgozott. Nyugállományba vonulása után a Pártélet című folyóirat olvasószerkesztője volt.

Még a hetvenes években véletlen folytán kezdett kutatásba Bosnyák Zoltán, a Horthy-korszak ismert antiszemita vezéregyénisége, kivégzett háborús bűnössel kapcsolatosan. A kutatás közben konfliktusba keveredett a hatalommal, amelynek következtében 1987. december 14-én[2] pártellenes magatartás és tevékenység indoklással kizárták az MSZMP-ből. Erről a kutatásról és konfliktusról készített dokumentumfilmet Ember Judit még 1985-ben amelyet azonban csupán 2002-ben mutattak be. A dokumentumfilm írásos anyaga folytatásokban megjelent a kanadai Menora című magyar nyelvű lapban és foglalkozott vele a Szabad Európa Rádió is.

Életének erről az epizódjáról Kutrucz Gizella Válogatott közügyeim címmel írt könyvet.

Dokumentumfilm

  • Hagyd beszélni a Kutruczot! (1985-ben készült, 2002-ben bemutatott dokumentumfilm, rendezte: Ember Judit)

Könyv

Források

Megjegyzések

  1. Hovanyecz László: Kutrucz Gizella halálára. Népszabadság, LXIII. évf. 35. sz. (2005. február 11.) 9. o.
  2. Pár hónappal Bihari Mihály, Bíró Zoltán, Király Zoltán, Lengyel László kizárása előtt.