Ugrás a tartalomhoz

Ilja Galperin

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Max von O (vitalap | szerkesztései) 2020. november 3., 21:05-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (infobox)
Ilja Galperin
Született1936[1][2]
Dzjarzsinszk
Elhunyt2022. január 31. (85-86 évesen)[3]
Melbourne
Halál okaCovid19
SablonWikidataSegítség

Alex Kurzem, született Ilja Galperin (orosz betűkkel: Илья Гальперин; szül. 1935 v. 1936) fehéroroszországi zsidó származású ausztrál tévészerelő, aki a második világháború alatt gyermekként (mint az egyik parancsnok nevelt fia) több évet töltött el lett fegyveres alakulatok katonái között. Az 1940-es évek végén Ausztráliába költözött. A háború alatt átélt megrázó élményeiből idősebb fia, Mark Kurzem 2002-ben The Mascot címmel dokumentumfilmet készített, majd ugyanezzel a címmel 2007-ben a történet könyv formájában is megjelent.

Élete

A Szovjetunióhoz tartozó Fehéroroszországban, szegény zsidó családban született 1935-ben vagy 1936-ban. Apja feltehetően Szolomon Galperin,[4] anyja Hana Gildenberg. A Szovjetunió elleni német támadást követően lakóhelyüket, Dzerzsinszket (1932-ig: Kojdanov, ma: Dzjarzsinszk) 1941. június 26-án foglalta el a német hadsereg. Az október 20-ról 21-re virradó éjszakán a településről 1600 zsidót hurcoltak el és gyilkoltak meg a német alakulatok, köztük Kurzem anyját, öccsét és nővérét.

Kurzem megmenekült és hónapokig bolyongott. Egy lett rendőri alakulat talált rá. A parancsnok, Jekabs Kulis megsajnálta és maga mellé vette. Zsidó származásáról csak Kulis tudott, aki új személyazonosságot adott neki. Új neve Uldis Kurzemnieks (jelentése: kurzemei) lett. A fiút a Waffen SS lett légiójához csatlakozott alakulat kabalaként magánál tartotta. 1943 végéig kísérte végig a lett SS-alakulatokat, ennek során tanúja volt számos gyilkosságnak.

1943-ban egy rigai család befogadta. A család 1944-ben, a szovjet csapatok közeledésekor Németországba menekült. Öt év németországi tartózkodás után a család 1949-ben Ausztráliába emigrált, ahol a nevét Alex Kurzemre változtatta.

A sokkoló élmények hatására a gyermekkori évek emlékei nagyrészt elvesztek. Zsidó származásáról és háborús emlékeiről több évtizedig családjának sem beszélt. A hallgatást csak 1997-ben törte meg, amikor rákot diagnosztizáltak nála.

Az elmeséltek alapján idősebbik fiának, Marknak sikerült kiderítenie származását és eredeti nevét. Azek alapján Mark Kurzem[5] 2002-ben dokumentumfilmet készített apja történetéről The Mascot címmel. Később, 2007-ben ugyanezzel a címmel a történet könyv alakjában is megjelent, bár a könyv és a dokumentumfilm állításai között több ellentmondás is található.

Jegyzetek

  1. Czech National Authority Database
  2. Bibliografie dějin Českých zemí
  3. https://www.mytributes.com.au/notice/funeral-notices/kurzemnieks-alex-uldis/5884935/
  4. Valószínűsíthető apja, Szolomon Galperin ugyancsak megmenekült a dzerzsinszki zsidók elhurcolásakor. Később csatlakozott a szovjet partizánokhoz. A második világháború után visszatért Dzerzsinszkbe, majd újra házasodott. 1975-ben úgy halt meg, hogy nem tudott róla, fia is túlélte a háborút.
  5. Mark Kurzem 2009-ben súlyos cukorbetegség következtében elhunyt.

Külső hivatkozások