Ugrás a tartalomhoz

I. Jeroboám

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Jávori István (vitalap | szerkesztései) végezte 2019. december 3., 20:29-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (→‎Források)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
I. Jeroboám

Izraeli Királyság királya
Uralkodási ideje
Kr. e. 931 Kr. e. 910
ElődjeSalamon
UtódjaNádáb
Életrajzi adatok
Születettnem ismert
Egységes Izraeli Királyság
ElhunytKr. e. 910
ÉdesapjaNebat
ÉdesanyjaZeruah
Házastársanem ismert
GyermekeiAbija, Nádáb
A Wikimédia Commons tartalmaz I. Jeroboám témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

I. Jeroboám izraeli király. Salamon idejében ő volt a teherhordozók főfelügyelője. Egy próféta azonban azt mondta Jeroboámnak, hogy a király halála után ő lesz az uralkodó 10 törzs fölött, mert az ország ketté fog szakadni. Mikor erről tudomást szerzett Salamon, Jeroboámot meg akarta öletni, aki Egyiptomba menekült. Salamon halála után fia, Roboám következett a trónon.

A szakadás[szerkesztés]

Miután Roboám kegyetlen ígéreteivel maga ellen fordított Izrael 12 törzse közül tízet, azok külön királyságot alapítottak az ország északi felén, az Izraeli Királyságot, uralkodójuknak pedig Jeroboámot tették, így Roboám csak a déli országrész, a Júdai Királyság uralkodója lett.

A hanyatló uralkodás[szerkesztés]

Mivel Jeruzsálem, a hajdani Izrael fővárosa Júdához tartozott, Jeroboám Szikem után Peniélt, majd Tircát tette meg országa fővárosává. Mikor az emberek kezdtek átjárni Jeruzsálembe a templomba imádkozni, a király félt hogy elveszik a hűségük, ezért Dánban és Bételben aranyborjúkat állíttatott fel, hogy azokat imádják. Emiatt egy próféta megátkozta, és nagyobb fia, Abija meghalt. I. Jeroboám halála után kisebbik fia, Nádáb követte a trónon.

Források[szerkesztés]

  • Bibliai nevek és fogalmak. Primo Evangéliumi Kiadó, Budapest, 1988. 108.
  • Szent Biblia – azaz Istennek Ó és Új Testamentomában foglaltatott egész Szent Írás, magyar nyelvre fordította Károli Gáspár, Magyar Bibliatársulat, Budapest, 2001, ISBN 963-300-857-3